Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Odwołałam się ws. orzeczenia męża

15.02.2021
Autor: M.

Mąż mój jest osobą trwale niezdolną do pracy w gospodarstwie rolnym oraz osobą trwale i całkowicie niezdolną do samodzielnej egzystencji i o nie celowym przekwalifikowaniu zawodowym. Mając ważne orzeczenia z KRUS wystąpiłam do powiatowego zespołu orzekającego o niepełnosprawności o stopień niepełnosprawności i mąż dostał, ale umiarkowany i decyzję, że nie wymaga pomocy innej osoby, oraz że może się przekwalifikować w celu podjęcia pracy. Odwołałam się do wyższej instancji, ale decyzję utrzymali w mocy. Obecnie odwołałam się do sądu. Czy powiatowe zespoły o niepełnosprawności i inne wyższe instancje, powinny się opierać na orzeczeniu z KRUS, czy wydawać stopnie według innych procedur?

Szanowna Pani,

jeżeli wystąpiła Pani o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności dla męża, to system orzecznictwa o stopniu niepełnosprawności jest co do zasady niezależny od systemu orzecznictwa organów rentowych.

Warto także pamiętać, iż zgodnie z art. 5a z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - osoby posiadające ważne orzeczenia o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, o których mowa w art. 62, oraz orzeczenia, o których mowa w art. 5, mogą składać do zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności i wskazań, o których mowa w art. 6b ust. 3, dla celów korzystania z ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów.

W postępowaniu w sprawach, o których mowa w ust. 1, zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności wydaje orzeczenie, w którym:

  1. stopień niepełnosprawności określa się na podstawie przedłożonych orzeczeń, o których mowa w ust. 1, zgodnie z przepisami, o których mowa w art. 5 i 62;
  2. wskazania, o których mowa w art. 6b ust. 3, ustala się stosownie do naruszonej sprawności organizmu i ograniczeń funkcjonalnych uzasadniających korzystanie z ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów.

Zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności ma prawo żądać od właściwych organów rentowych udostępnienia kopii orzeczeń, o których mowa w ust. 1, a organy te są obowiązane do ich udostępniania.

Od orzeczenia, o którym mowa w ust. 2, nie służy odwołanie.

Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem. W tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206).

Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas