Rok 2020 – czyli sport paraolimpijski w czasach zarazy
Rok 2020 to rok, którego z pewnością nigdy nie zapomnimy. Pandemia zmieniła oblicze całego świata i sportu. Decyzja o przełożeniu igrzysk była absolutnie bezprecedensowa i brzemienna w skutkach – dla sportowców, szkoleniowców i wszystkich działaczy. Ale nawet „w czasach zarazy” paraolimpijczycy i sportowcy z niepełnosprawnościami niejednokrotnie pokazali, że potrafią sobie radzić z wszelkimi przeciwnościami losu.
Kiedy w styczniu gdzieś na horyzoncie Europy pojawił się COVID-19 z pewnością nikt nawet nie podejrzewał, że już za chwilę będziemy musieli nauczyć się z nim żyć. Można powiedzieć, że zawodnicy, którzy mieli szansę rywalizować w styczniu i lutym mieli sporo szczęścia, podobnie jak Polski Komitet Paraolimpijski, który niemal w ostatniej chwili przed ogłoszonym „lockdownem” zorganizował zawody ParaSki4Europe – na tyle udane, że tej jesieni francuscy dziennikarze napisali do Komitetu prośbę o przyznanie im akredytacji na kolejną edycję, ponieważ słyszeli, że to świetna impreza. ParaSki4Europe było wydarzeniem jednorazowym, niemniej bardzo wysoko ocenionym przez Komisję programów Erasmus + Sport (na 100 możliwych punktów projekt PKPar-u otrzymał 93 wpisując się w tzw. „success story”), co tym samym daje większe szanse na pozyskania podobnego dofinansowania w przyszłości.
Determinacja i pomoc
O przyszłych projektach w ramach środków unijnych zaczęliśmy myśleć od razu, jednak przede wszystkim musieliśmy walczyć z „covidową” rzeczywistością. W połowie marca było już jasne, że rok 2020 będzie inny niż zakładaliśmy. 24 marca ogłoszono przełożenie igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich, a 30 marca poznaliśmy nowe daty najważniejszych dla sportowców imprez czterolecia. Sport zszedł na dalszy plan, o wiele ważniejsze stało się ratowanie ludzkiego życia. Zawody były lawinowo przekładane, odwoływane, a sami sportowcy nierzadko walczyli o swoją formę w prowizorycznie zbudowanych, domowych siłowniach.
Jednak to, co z doświadczenia roku 2020 pozostanie, to niezwykła determinacja i chęć niesienia pomocy – także przez środowisko paraolimpijskie. Do tej pory zwykle bywało tak, że to paraolimpijczycy zwracali się o pomoc, w tym roku stało się inaczej. Pandemia stała się katalizatorem działań charytatywnych podejmowanych przez samych zawodników, ale także przez pracowników Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Akcje #ParaolimpijczycyPomagają, #Hot16Challenge2 czy wsparcie działań drużyny Polish Wings, która wygrała bieg 100km przez Saharę by nagłośnić zbiórkę pieniędzy dla szermierza Jacka Gaworskiego to tylko jedne z wielu tegorocznych prospołecznych przedsięwzięć.
Nowe talenty
Naturalnie zawodnicy startowali we wszystkich zawodach, które tylko się odbywały. Polska była na tle Europy miejscem szczególnym, ponieważ mimo pandemii odbyło się wiele zawodów rangi krajowej przyciągających zawodników z całej Europy. Świadczą o tym chociażby 48. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski. Zawody zorganizowane zostały akurat w czasie uprzednio planowanych igrzysk i to na nich nasi reprezentanci potwierdzili swoją świetną formę – padło aż 5 rekordów świata. Jeden z nich ustanowiła w pchnięciu kulą młodziutka Faustyna Kotłowska, której talent został dostrzeżony przez Polski Związek Lekkoatletyki – zawodniczka w grudniu otrzymała nagrodę „Złote kolce”. Jeżeli chodzi jednak o zawody międzynarodowe, to w większości nie odbywały się, a druga fala COVID-19 dokonała spustoszenia w planowanych wydarzeniach w sportach zimowych.
Inny plebiscyt
Finał 2. Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca 2020 roku też był inny niż do tej pory. Zamiast Gali Finałowej odbył się w formie transmisji online z zachowaniem reżimu sanitarnego. Statuetkę Guttmanna2020 zdobyła szablistka Kinga Dróżdż, Trenerem Roku został Zbigniew Lewkowicz, Organizacją Roku PZSN „Start”, a imprezą 2020 wspomniane wcześniej 48. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski. Nagrodę Specjalną przyznawaną przez Kapitułę Plebiscytu otrzymała Renata Bielecka, wydawczyni programu „Pełnosprawni”, emitowanego na antenie TVP1 i TVP Sport.
Coraz silniejsi
Rok 2020 przejdzie do historii jako bardzo trudny, ale warto pamiętać, że to pokonywanie trudności sprawia, że stajemy się coraz silniejsi. Na czele Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego stoi Prezes Łukasz Szeliga, w tym roku wybrany ponownie na kolejną, pięcioletnią kadencję. Zarząd PKPar zyskał w październiku Sekretarz Generalną w osobie Pauliny Malinowskiej-Kowalczyk. Pracownicy Komitetu to zespół oddanych ruchowi paraolimpijskiemu ludzi, dzięki którym realizowane są wszystkie projekty i wydarzenia. Przede wszystkim jednak siłą polskiego ruchu paraolimpijskiego są Paraolimpijczycy. To ich wysiłek i sukcesy są najważniejsze, to ich medale sprawiają, że biało-czerwona flaga wciągana jest na maszt.
Trudno opisać wszystkie zawody i przedsięwzięcia 2020 roku – poniżej w chronologicznym porządku wymieniamy zarówno te sportowe, i te mniej sportowe. Przed nami rok 2021, rok igrzysk w Tokio. Paraolimpijczycy i cały ruch paraolimpijski jest przyzwyczajony zarówno do ciężkiej pracy, jak i do walki z wszelkimi przeciwnościami losu. Jednego można być pewnym – w 2021 potrzebujemy igrzysk paraolimpijskich bardziej niż kiedykolwiek, by na nowo uwierzyć, że niemożliwe nie istnieje.
Wydarzenia sportowe (i nie tylko) w 2020 roku
Styczeń
- Lucyna Kornobys Sportowcem bez Barier w 85.Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polsat;
- Igor Sikorski – złoty medal w slalomie podczas zawodów Pucharu Świata w Veysonnaz;
- Witold Skupień – brąz w sprincie techniką dowolną podczas zawodów Pucharu Świata w Dreźnie;
- Iweta Faron – 2 medale – srebro sprint biathlonowy, brąz sprint biathlonowy podczas zawodów Pucharu Świata w Altenbergu;
- „12h Slalom Maraton Zakopane 2020” – z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i paraolimpijczyków Łukasza Szeligi i Andrzeja Szczęsnego.
Luty
- Mistrzostwa Świata w kolarstwie torowym w Milton (Kanada):
- po złoto i rekord świata w wyścigu na 4 km sięgnął tandem Marcin Polak/ Michał Ładosz,
- srebrny medal w konkurencji Tandem Team Sprint zdobyli Angelika Biedrzycka/Edyta Jasińska i Adam Brzozowski/Kamil Kuczyński,
- brązowy medal – w sprincie zdobył tandem Adam Brzozowski/Kamil Kuczyński.
- PŚ w szermierce na wózkach w Eger – złoty medal w szabli (kat.A) Kinga Dróżdż i Adrian Castro (szabla, kat. B), srebrny medal Jacka Gaworskiego (kat. B) we florecie.
- Zawody Pucharu Świata w podnoszeniu ciężarów w Manchesterze – 1 złoty medal wywalczył Marek Trykacz (kat. 65 kg) i 2 brązowe medale wywalczyli Michał Salwa – (kat. 107 kg) oraz Paulina Przywecka-Puziak (kat. 67 kg).
- Nieoficjalne Mistrzostwa Świata na ergometrze wioślarskim w Bostonie – Jolanta Majka zdobyła złoto, a Michał Gadowski – brązowy medal.
- Turnieje Para-Badminton International w Limie i w Sao Paulo – Bartłomiej Mróz zdobył na każdym z nim po brązowym medalu.
- Turniej ITTF Para Polish Open w tenisie stołowym we Władysławie – 15 medali Polaków, w tym 5 złotych (Katarzyna Marszał, Piotr Grudzień, drużynowo: Dorota Nowacka/Krystyna Łysiak, Tomasz Jakimczuk/Frederico Crosara, Michał Deigsler/Maksym Chudzicki).
- Halowe Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Świata Federacji VIRTUS w Toruniu – świetne występy Barbary Bieganowskiej (1500m) i Karoliny Kucharczyk (skok w dal) – obie ustanowiły nowe rekordy świata.
Marzec
- Winter Para Sports Event #ParaSki4Europe – międzynarodowe zawody w sportach zimowych, w których wzięło udział blisko 150 zawodników z 15 krajów Europy (była to pierwsza organizowana przez Polski Komitet Paraolimpijski impreza międzynarodowa dedykowana zimowym dyscyplinom paraolimpijskim, finasowanie Erasmus + Sport oraz Ministerstwo Sportu).
- Turniej Costa Brava Spanish Para Open w tenisie stołowym – Polacy zdobyli 5 złotych medali, Rafał Czuper stanął na najwyższym podium dwukrotnie – indywidualnie i drużynowo.
- 24 marca – informacja o przełożeniu igrzysk paraolimpijskich w Tokio na 2021 rok.
- 30 marca – informacja o nowej dacie igrzysk paraolimpijskich w Tokio: 24.08.21-5.09.21.
- Powołanie Prezesa Łukasza Szeligi i Pauliny Malinowskiej-Kowalczyk do Społecznej Rady Sportu.
- Nagroda Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego „IPC 2020 International Women’s Day Recognition” dla Pauliny Malinowskiej-Kowalczyk.
Kwiecień
- #ParaolimpijczycyPomagają – zbiorka funduszy na ciepłe posiłki dla najbardziej potrzebujących i pomoc w ratowaniu restauracji Different.
- Łukasz Szeliga ponownie został wybrany Prezesem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
Maj
- Nagranie przez Prezesa Łukasza Szeligę wraz z zespołem PKPar-u wideoklipu #Hot16Challenge2 – ParalympicStyle.
Czerwiec
- Moja Pandemia – cykl filmików, w których Paraolimpijczycy opowiedzieli o tym, jak spędzili czas całkowitego „zamrożenia” – nie tylko sportu, dodatkowo akcja #MojaPandemia wsparła działania charytatywne podejmowane przez wolontariuszy Citi w Polsce w ramach akcji #CisiBohaterowie.
- Projekt „Bądź Aktywny” – Polski Komitet Paraolimpijski rozpoczął realizację projektu „Bądź AKTYWNY 2020” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zajęcia będą prowadzone w 60 sekcjach sportowych i skorzysta z nich 600 uczestników z całego kraju (finansowanie PFRON).
Lipiec
- Początek akcji „Polish Wings” – PKPar wsparł akcję biegaczy „Polish Wings”, która postanowiła wygrać bieg Ultra Mirage El Jerid 100k czyli 100 km przez pustynię Sahara. Celem ich działania jest nagłośnienie zrzutki pieniędzy i wsparcie paraolimpijczyka Jacka Gaworskiego walczącego o życie i możliwość uprawiania sportu.
Sierpień
- 48. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski – padło na nich 5 rekordów świata (Faustyny Kotłowskiej i Renaty Śliwińskiej). Była to największa impreza paralekkoatletyczna w tym roku. Oprócz reprezentantów Polski do udziału w mistrzostwach zgłosili się zawodnicy z Czech, Portugalii, Malty, Grecji, Chorwacji czy Danii.
- Kampanie Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego – #WaitFortheGreats, #1YTG oraz premiera filmu „Rising Phoenix”.
- Quiz wiedzy o Paraolimpijczykach zrealizowany wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji i portalem Niepełnosprawni.pl.
- Akcja „Orzełek na rok przed igrzyskami” – paraolimpijczycy nagrali filmiki kreśląc orzełka na piasku (Kinga Dróżdż), wodzie (Oliwia Jabłońska) lub układając go z atrybutów uprawianego przez siebie sportu (Bartłomiej Mróz – orzełek z lotek do badmintona).
Wrzesień
- 11. Lotto Memoriał Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim w Chorzowie – zwyczajowo odbył się z udziałem paraolimpijczyków, Renata Śliwińska ustanowiła na nim rekord świata w pchnięciu kulą.
- Poland Business Run – Polski Komitet Paraolimpijski wystawił dwie sztafety w tegorocznym biegu charytatywnym.
- PKPar rozpoczął realizację projektu „Sport dla wszystkich 2020” została przewidziana organizacja 108 warsztatów sportowo-aktywizujących (finansowanie PFRON).
- #boMisiechce – 11 września br. miała miejsce premiera najnowszego utworu i teledysku „Bo mi się chce”, który jest efektem współpracy niewidomego pływaka, a zarazem rapera Wojtka Makowskiego z popularnym chórem Sound’n’Grace.
- W ramach kolejnej edycji Narodowego Dnia Sportu, PKPar zaprosił chętnych do treningu online z wicemistrzynią paraolimpijską w pływaniu – Pauliną Woźniak.
Październik
- Parawioślarska osada Jolanta Majka/ Michał Gadowski (PR2xMix2x) zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy rozegranych na torze regatowym poznańskiej Malty.
- Podczas parapływackich zawodów Pucharu Świata, które odbyły się w Berlinie polska reprezentacja seniorów i juniorów zdobyła 23 medale. Niemieckie zawody były pierwszymi międzynarodowymi zmaganiami pływackimi od 8 miesięcy. W Berlinie tryumfowali m.in. Oliwia Jabłońska i Alan Ogorzałek.
- Zespół biegaczy „Polish Wings” wygrał morderczy bieg Ultra Mirage El Djerid 100k czyli 100 km przez pustynię Sahara – celem akcji było nagłośnienie pomocy dla niepełnosprawnego, chorującego szermierza Jacka Gaworskiego.
- Paulina Malinowska-Kowalczyk, dotychczasowa rzeczniczka prasowa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego została powołana na stanowisko Sekretarz Generalnej PKPar-u.
Grudzień
- Guttmanny2020 – Kinga Dróżdż została wybrana Sportowcem 2020 roku w 2. Plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca 2020.
- Faustyna Kotłowska – otrzymała nagrodę „Złote kolce” przyznawaną przez PZLA.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz