Weź na kolana KOTA...
Koty z natury są samotnikami. Chodzą własnymi ścieżkami, mają swoje zdanie na wiele tematów, są niezależne i dumne. Jednakże, jeśli zaprosimy kocura pod wspólny dach, okaże się miłym i oddanym właścicielowi kompanem.
Foto: Piotr Stanisławski
Koty mogą być trzymane pojedynczo i w grupie, przy czym to, czy w domu znajdzie się jeden osobnik czy kilka, nie ma większego znaczenia dla nich samych, choć wiele osób przekonało się, że samotnie chowanego kota bardzo uszczęśliwiło pojawienie się partnera do zabawy. Zanim jednak zdecydujemy się na posiadanie kota, trzeba zastanowić się, czy ma być to kot rasowy, czy też zwykły "dachowiec", gdyż różnią się one wyglądem i temperamentem. Ważne, aby dany osobnik podobał się nam i abyśmy dobrze się z nim czuli. Przed przybyciem zwierzęcia do domu musimy zaopatrzyć go w akcesoria niezbędne dla prawidłowej egzystencji, a więc posłanie, miseczkę do jedzenia oraz kuwetę ze specjalnym żwirkiem do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Koty można wyprowadzać na zewnątrz, ale raczej w celach rekreacyjnych, a nie higienicznych. Jako towarzysze są zalecane szczególnie dla ludzi, którzy nie mają czasu na wyprowadzanie zwierzęcia na spacer lub nie wychodzą z domu z powodów zdrowotnych.
Koci instynkt
Należy też wziąć pod uwagę, że koty z natury instynktownie bardzo silnie odczuwają
potrzebę drapania i często to robią. Jest to ich naturalny sposób ścierania pazurów. W celu
uniknięcia szkód w domu trzeba sprawić kotu porządny drapak. Meble domowe zostaną uratowane, a kot
zaspokoi instynkt. Dostępne są też specjalne środki, które zachęcą kota do drapania w konkretnym
miejscu, a nie tam, gdzie mu się spodoba.
Dzwonek, foto: Jan Szczygieł (2)
Jeśli nie chcemy, aby kot opuszczał domowe pomieszczenia, należy zabezpieczyć okna specjalną siatką, co ograniczy mu samowolne wychodzenie i ucieczki.
Żywienie i higiena
Kot to typowy drapieżca, więc jego dieta powinna składać się głównie z mięsa. Rynek
oferuje bogaty wybór profesjonalnie dobranych karm. Nie należy jednak za bardzo ulegać gustom
pupila, aby nie stał się wybredny. Nadmierna troska i dobieranie mu coraz smaczniejszych kąsków
może spowodować, że zwierzę po jakimś czasie przestanie jeść, licząc na to, że otrzyma coś
smaczniejszego.
Maks, foto: H i W Gorczyca
Warto wiedzieć, że koty z natury są bardzo czyste i często liżą się, oczyszczając w ten sposób swe futerko. Podczas takich zabiegów pielęgnacyjnych duża ilość martwych włosów zostaje przez kota połknięta, co może doprowadzić do tworzenia się w przewodzie pokarmowym kulek włosowych mogących w skrajnych przypadkach doprowadzić do zatkania się jego niektórych fragmentów. Koty same starają się przeciwdziałać takiemu niebezpieczeństwu, zjadając co pewien czas różne rośliny. Włókno zawarte w roślinach polepsza perystaltykę jelit, co ogranicza niebezpieczeństwo zaczopowania się połkniętych włosów w przewodzie pokarmowym. Nie chcąc doprowadzić do zniszczenia roślin w domu, należy wysiewać i podawać kotu specjalną trawę dostępną w sklepach zoologicznych lub podawać specjalne pasty rozpuszczające nadmiar połkniętych włosów.
Sonia, foto: AJ
Czasami ze względów zdrowotnych lub gdy kot staje się nadpobudliwy zachodzi konieczność kastracji (sterylizacji). Trzeba też wziąć pod uwagę, że dorosłe samce znaczą terytorium - obsikują teren, na którym przebywają (na ogół jest to nasze mieszkanie!), co jest bardzo uciążliwe. Po kastracji samiec traci potrzebę takiego oznaczania, a jego mocz nie ma już tak ostrego zapachu. Jeśli jednak zdecydujemy się na zabieg sterylizacji, to powinniśmy wiedzieć o tym, iż zwierzę od tego momentu do końca życia będzie musiało być poddane określonej diecie i wymagać żywienia specjalnymi karmami przeznaczonymi dla kastratów. Żywienie takiego zwierzęcia innymi pokarmami może mu zaszkodzić i doprowadzić do powstania kamieni w nerkach oraz do różnego rodzaju schorzeń dolnych dróg moczowych.
Koty dożywają zazwyczaj kilkunastu lat, a miesięczny koszt ich utrzymania zamyka się w granicach 150-300 zł.
Oczywiście każdy właściciel wie najlepiej, jakie upodobania kulinarne preferuje jego ulubieniec i jak pogodzić je z domowym budżetem. Ważne, by nie popadać w przesadę - ani nie przekarmiać pupila, ani też nie oszczędzać na niezbędnych dla niego witaminach. Zwierzęta doskonale wyczuwają nasze intencje, a przede wszystkim potrafią odpłacić wielkim przywiązaniem za szczerą sympatię i troskę.
KOTY NACZELNEGO
Kiedy podejmowaliśmy z żoną decyzję, żeby mieć koty w domu, patrzyłem na nie przez pryzmat swojej niepełnosprawności. Że będą przeszkadzały, dokuczały, przegryzały kable w wózku, niszczyły pazurami jego opony. Miałem wrażenie, że będą wielkim kłopotem.
Hektor i Achilles, foto: Piotr Stanisławski
Ale co się okazało? Koty Hektor i
Achilles to przesympatyczne stworzenia. Zmieniły i ożywiły nasz dom. Moje obawy nie sprawdziły się.
Sucha karma eliminuje częste gotowanie, żwirek sprawia, że koty nie muszą wychodzić na dwór, a ich
toaleta nie jest uciążliwa. Niczego nie niszczą, bo odpowiednio przygotowane miejsca do drapania,
jedzenia i załatwiania się oraz właściwa pielęgnacja sprawiają, że nie są intruzami, lecz pełnymi
wdzięku i gracji, miłymi i wrażliwymi i przyjaznymi istotami. Wydawało mi się też, że koty chodzą
własnymi drogami, a to nieprawda, bo doskonale nawiązują zażyłe relacje z domownikami. Teraz nie
wyobrażam sobie bez nich naszego domu.
Piotr Pawłowski
ILE TO KOSZTUJE?
- karma dla kota (za 2 kg - w zależności od jej jakości) - 13-70 zł
- miski do jedzenia (plastikowe, metalowe, porcelanowe - różne wielkości) - 2-30 zł
- legowisko (różne wielkości i kształty) - 15-150 zł
- szampon do mycia (w zależności od jakości) - 5-50 zł
- drapak dla kota (różne kształty i wielkości) - 20-300 zł
- zabawki (pluszowe, gumowe, piszczące lub nie - różnie) - 2-50 zł
- akcesoria do czesania (grzebienie, szczotki, zgrzebła) - 10-40 zł
- cążki do obcinania pazurów (różne rodzaje) - 8-20 zł
- witaminy i odżywki (różne rodzaje) - 3-150 zł
- środki przeciw insektom (spray, kropelki, obroże przeciw pchelne) - 10-60 zł
- transporter do przewozu zwierząt - 50-700 zł
Informacje: Specjalistyczny Sklep Zoologiczny ZOO KARMY, Warszawa, ul. Roentgena 46 lok. 13, tel.: 022 855 46 01 (pracownicy są po studiach z zakresu żywienia, hodowli i pielęgnacji zwierząt. Bezpłatny dowóz karmy dla zwierząt - cały kraj)
Wybrane rasy kotów:
Koty perskie: są spokojne, o zrównoważonym temperamencie, idealnie nadają się do trzymania w mieszkaniu. Lubią pieszczoty i zabawy, bardzo szybko wzbudzają zainteresowanie każdego miłośnika kotów, a agresywność i upór są u nich nieznane.
Maine Coon: to jeden z największych kotów domowych. Jego olbrzymią zaleta jest to, że przywiązuje się do człowieka i - w porównaniu z innymi rasami kotów - jest bardziej towarzyski i łatwiejszy we współżyciu.
Ragdoll: koty tej rasy są bardzo spokojne, o zrównoważonym temperamencie i przyjaźnie nastawione do człowieka, szukają z nimi kontaktu i chętnie pozwalają się nosić na rękach. Nigdy nie są natrętne, szukają kontaktu z innymi kotami.
Kot Burmański: bardzo przywiązuje się do człowieka, często wykazuje żywiołowy temperament i upodobanie do zabaw i ruchu. Lubi żyć w większych grupach. Jest bardzo towarzyski i szuka kontaktu z innymi osobnikami, a osobniki innych ras szybko sobie podporządkowuje. Głos ma przyjemny i często obwieszcza nim swoje nastroje.
Ocicat: jest kotem spokojnym, o zrównoważonym temperamencie, chętnym do zabaw. Ma silną osobowość, ale i zdolność do podporządkowywania się, co sprawia, że potrafi również żyć w grupie.
Autor: TEKST MGR INŻ. WOJCIECH OOMAŃSKI, MGR INZ. ANNA TOPCZEWSKA
Źródło: "Integracja" 4/2005
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz