W Sejmie o sporcie osób z niepełnosprawnością
7 listopada na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki minister sportu Joanna Mucha przedstawiła posłom informacje na temat występów polskiej reprezentacji paraolimpijskiej podczas letnich Igrzysk Paraolimpijskich Londyn 2012, a także stanu i perspektyw rozwoju sportu osób niepełnosprawnych w Polsce.
- Z osobami niepełnosprawnymi jestem związana od wielu lat i z mojej strony jest olbrzymia przychylność dla idei integracji przez sport. To jest narzędzie, które wykorzystujemy w zbyt małym stopniu. Już w tym roku działania mojego ministerstwa pokazały, że ta otwartość jest olbrzymia. Przekwalifikowaliśmy z mojego budżetu 2 miliony złotych, żeby przygotowanie do igrzysk paraolimpijskich na ich końcowym etapie przebiegły pomyślnie - mówiła pani minister.
Podczas posiedzenia można było odnieść wrażenie, że wbrew medialnym doniesieniom i krytyce, z jaką spotyka się często minister Mucha, wśród posłów i posłanek jej działalność na rzecz sportu osób z niepełnosprawnością budzi uznanie.
- Zmieniła się nasza wspólna świadomość - mówił poseł SLD Tadeusz Tomaszewski. - Dowodem tego jest zrównanie nagród dla sportowców paraolimpijskich i olimpijskich, które wprowadziła po igrzyskach w Londynie ministra Joanna Mucha, które dziś nie budzi żadnych kontrowersji. Wcześniej takiej zgody, akceptacji nie było.
Członkowie komisji pytali minister Muchę przede wszystkim o to, jak można wpłynąć na Telewizję Polską i media, by sport osób z niepełnosprawnością obecny był częściej w ramówce stacji - tak w przypadku igrzysk paraolimpijskich, jak i zawodów rangi europejskiej czy krajowej. O niezapominanie w tym kontekście o Olimpiadach Specjalnych oraz igrzyskach osób niesłyszących apelował dyrektor niedawno rozegranej w Warszawie Olimpiady Specjalnej Bogusław Gałązka.
Jednakowy strój dla obu reprezentacji
Posłanka PO, snowboardzistka i czterokrotna reprezentantka Polski na zimowych igrzyskach olimpijskich Jagna Marczułajtis-Walczak zwróciła także uwagę na brak unifikacji strojów kadr olimpijskiej i paraolimpijskiej. Ten problem minister Mucha planuje rozwiązać już przed zimową olimpiadą w Soczi w 2014 roku; polskie komitety olimpijski i paraolimpijski mogą złożyć wspólnie zamówienie publiczne na przygotowanie strojów dla obu reprezentacji.
Pierwsza część posiedzenia komisji poświęcona była sprawozdaniu i ocenie startu Polaków w Londynie. W porównaniu z paraolimpiadą w Pekinie przed czterema laty, Polacy poprawili swoją pozycję w klasyfikacji medalowej - z 18. miejsca na dziewiąte. W Chinach na najwyższym stopniu podium polscy sportowcy z niepełnosprawnością stawali pięc razy; w Wielkiej Brytanii - aż 14. Do sukcesów należy zaliczyć pierwszy w historii awans polskiej drużyny w koszykówce na wózkach. Do porażek - start polskich pływaków. Robert Szaj, wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, uznał zdobycie jedynie trzech medali w kategoriach pływackich za występ fatalny.
Druga część posiedzenia komisji miała być poświęcona perspektywom rozwoju sportu osób z niepełnosprawnością w Polsce. Niestety, tak ze strony przedstawicieli Ministerstwa Sportu, jak i członków komisji sejmowej trudno było usłyszeć na ten temat wiele konkretów.
Szczególnie i merytorycznie aktywny w debacie był ponownie poseł Tadeusz Tomaszewski, podkreślający m.in. trudności operacyjne wynikające z faktu, że organizacje zrzeszające sportowców z niepełnosprawnością - jak np. Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "START" - nie mają oficjalnie statusu polskiego związku sportowego. W konsekwencji organizacje, starając się o dotacje na swoją działalność, muszą czekać na rozpisanie odpowiedniego konkursu, nie mogą zaś - tak jak związki sportowców sprawnych, przystąpić do negocjacji i podpisać umów rocznych. Drugim problemem jest brak oficjalnej możliwości organizowania zawodów sportowych oraz powoływania kadry narodowej.
Materiał zrealizowany w ramach projektu "Agencja Informacyjna IntegracjaInfo - promowanie aktywności i integracji osób niepełnosprawnych" współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz