Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Gdy w klasie integracyjnej jest za dużo dzieci z orzeczeniem o kształceniu specjalnym

04.02.2021
Autor: R.

Mój syn, uczeń 7 klasy integracyjnej jest dzieckiem z niedawno zdiagnozowanym Zespołem Aspergera i orzeczeniem o kształceniu specjalnym. Gdy chciałam złożyć w szkole ten dokument, poinformowano nas, że w klasie jest już 5 uczniów z orzeczeniem i nie może być kolejnego. W tej szkole jest jeszcze jedna klasa integracyjna - też z 5 uczniami z orzeczeniem i zwykła klasa z 28 uczniami. Powiedziano mi, że syn zostanie przeniesiony do innej klasy. W tej klasie ma przyjaciela, co jest sporym osiągnięciem dla dziecka z ZA. Na prośby dziecka nie złożyłam orzeczenia. Syn jest bardzo inteligentny, bardzo dobrze się uczy, ale wspieranie go już mnie przerasta i potrzebuję pomocy od szkoły. Czy szkoła może zamiast przenosić mojego syna, zatrudnić drugiego nauczyciela wspomagającego do tej samej klasy?

Szanowna Pani,

o tym, kto będzie wspierał dziecko i w jakim wymiarze godzinowym, na jakim stanowisku ta osoba jest zatrudniona decyduje dyrektor - biorąc pod uwagę zalecenia z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. W obecnym stanie prawnym nie ma obowiązku zatrudniania więcej niż jednego nauczyciela współorganizującego kształcenie uczniów niepełnosprawnych w jednym oddziale (§ 7 ust. 2 rozporządzenia MEN z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym).

Rozporządzenie stwierdza, że osoba wspierająca jest zatrudniana w placówce, nie zaś do konkretnego dziecka. W przypadku gdy w klasie jest dwójka dzieci wymagających nauczyciela wspomagającego, to zgodnie z prawem można zatrudnić tylko jednego nauczyciela. Jednocześnie zatrudnienie nauczyciela wspomagającego następuje z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego dziecka. Jak wynika z powyższego, legislator nie nałożył obowiązku zatrudniania w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych tylu nauczycieli ilu jest uczniów w danym oddziale posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera. Przepis ten nie zakazuje jednak stosowania takiego rozwiązania, jeśli szkoła ma takie potrzeby i możliwości.

Rozwiązaniem tej sytuacji może okazać się Pani rozmowa z dyrekcją szkoły.

 

Z poważaniem

Anita Siemaszko, prawnik

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas