W Ścinawie powstaje centrum dla chorych na Alzheimera
Jedyny w kraju i drugi w Europie - ośrodek opieki dla chorych na Alzheimera powstaje w Ścinawie niedaleko Lubina. Będzie kosztować 7,5 mln zł
Opiekę znajdzie tu nawet 100 osób, pracę w centrum opiekuńczo-dydaktycznym - przynajmniej 30. Pierwsi pacjenci mają szansę zamieszkać tu już pod koniec przyszłego roku. Miejsce już jest - otoczony zielenią, przedwojenny budynek po byłym Domu Dziecka w Ścinawie.
- Unia Europejska sfinansuje aż 75 proc. inwestycji. Remont zaczniemy już na początku przyszłego roku - cieszy się prof. Leszek Paradowski, rektor Akademii Medycznej i szef Fundacji Alzheimerowskiej we Wrocławiu. Unia dała pieniądze, bo program Fundacji ma przynieść poprawę jakości życia osób starszych i przyczynić się do zwalczania bezrobocia.
Równolegle z centrum opieki w Ścinawie powstanie specjalistyczny ośrodek naukowo-badawczy wrocławskiej Akademii Medycznej. - Chcemy w ośrodku szkolić studentów, lekarzy rodzinnych, neurologów, psychiatrów i prowadzić badania nad chorobą Alzheimera - mówi Paradowski.
Po remoncie w ośrodku będą sale rehabilitacyjne i terapeutyczne oraz jedno- i dwuosobowe pokoje z łazienkami dla pacjentów. - Przewidzieliśmy też miejsce dla rodzin. Chcemy uczyć bliskich, jak mają żyć razem z chorymi - podkreśla rektor.
Projekt adaptacji budynku na potrzeby centrum przewiduje też powstanie oddziału dziennego, tworzonego z myślą o mieszkańcach powiatu lubińskiego. W ten sposób rodzina będzie mogła zapewnić choremu opiekę na czas, gdy domownicy wychodzą do pracy.
Autorem pomysłu na stworzenie ośrodka jest Michał Hajtko, dyrektor wydziału spraw społecznych starostwa. Do dziś prace nad powstaniem centrum wsparli m.in. Fundacja Polskiej Miedzi i kard. Henryk Gulbinowicz, honorowy członek Fundacji Alzheimerowskiej, który przekazał prawie 100 tys. zł ze zbiórek wśród parafian. Akademia Medyczna kupiła budynek, a na rozwój ośrodka wyłoży jeszcze prawie 2 mln zł środków własnych.
Prof. Leszek Paradowski: - Będziemy negocjować z Narodowym Funduszem Zdrowia sposoby finansowania opieki. Część pokryje pacjent. Ale nie możemy odmawiać pomocy także tym najbiedniejszym.
Akademia od września przechodzi pod rządy nowego rektora, prof. Ryszarda Andrzejaka. Już dziś zapowiada on, że będzie kontynuował dzieło poprzednika.
- Zgłoszę się do Jego Ekscelencji z prośbą o kolejną zbiórkę - zapowiedział rektor elekt kardynałowi Gulbinowiczowi na poniedziałkowym spotkaniu Komitetu Honorowego Fundacji Alzheimerowskiej.
Autor: Anna Skowron
Źródło: gazeta.pl, 08 sierpnia 2005
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz