Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ze świecą szukać, czyli gdzie szukać ofert pracy

22.08.2005

Jeśli już wiesz, jakiej pracy szukasz, czas przystąpić do dzieła. Żeby poszukiwania zakończyły się sukcesem, musisz szukać aktywnie. Warto nie tylko wertować gazety z ogłoszeniami, ale też korzystać z innych - często zdecydowanie skuteczniejszych - metod docierania do interesujących ofert pracy.

Prasa o pracy
Ogłoszenia w środkach masowego przekazu - przede wszystkim w prasie, rzadziej w rozgłośniach radiowych lub telewizji - są najpopularniejszymi sposobami poszukiwania kandydatów do pracy. Oferty pracy można znaleźć zarówno w prasie lokalnej, jak i ogólnopolskiej; w dziennikach, ale też w czasopismach specjalistycznych.
Sprawdź, który dziennik w twoim regionie ma najlepszy dodatek dotyczący pracy - w nim najczęściej pracodawcy będą umieszczać swoje ogłoszenia.

To, gdzie szukać, zależy przede wszystkim od charakteru pracy, której oczekujesz. W lokalnej prasie znajdziesz ogłoszenia o pracy na niższych stanowiskach; dodatek Praca "Gazety Wyborczej" (najpopularniejszy obecnie dodatek z ogłoszeniami o pracy) zawiera głównie oferty dotyczące stanowisk średniego i wyższego szczebla. Jeśli szukasz pracy na stanowisku specjalistycznym lub menedżerskim, sięgnij po pisma specjalistyczne.

Złap pracę w Sieci
Przeszukiwanie Internetu powinno dla szukającego pracy stać się codziennością. Oferty pracy z różnych firm znajdziesz w internetowych serwisach rekrutacyjnych

Strony internetowe, na których można szukać ofert pracy

Warto na nie zaglądać także dlatego, że oprócz ogłoszeń publikowane są tam porady dla poszukujących pracy, a także aktualności dotyczące prawa pracy, wynagrodzeń itp.
Koniecznie musisz też pomyśleć o odwiedzaniu stron internetowych konkretnych pracodawców. Coraz częściej pracy poświęcona jest oddzielna sekcja, z ogłoszeniami, wskazówkami dla kandydatów i formularzem zgłoszeniowym online. Warto z niego skorzystać, żeby .pozostawić swoje dane w bazie kandydatów.

Agencje pośrednictwa pracy oraz agencje pracy czasowej
To specjalistyczne firmy, które poszukują pracowników na zlecenie pracodawców. Czasami korzystają przy tym z ogłoszeń prasowych, ale zdarza się też, że poszukują kandydatów wyłącznie w swoich bazach danych, dlatego warto się w nich zarejestrować.
Aby tam trafić, powinieneś przesłać do agencji swoje CV i list motywacyjny lub wypełnić specjalny kwestionariusz osobowy (w formie papierowej lub online). Kiedy to zrobisz, zostaniesz zapisany w bazie kandydatów, będziesz otrzymywał e-mailowe powiadomienia o pojawiających się ofertach, dostosowanych do twoich oczekiwań, możesz także liczyć na to, że zostaniesz wyszukany przez firmę poszukującą pracowników.
Wysyłając swoje zgłoszenie do takiej firmy, koniecznie pamiętaj o dołączeniu zgody na przetwarzanie twoich danych osobowych dla potrzeb procesu rekrutacji.

Po pracę do urzędu
Jeśli szukasz pracy, zarejestruj się we właściwym urzędzie pracy. Zabierz ze sobą dowód osobisty, numer NIP, legitymację ubezpieczeniową, oryginały świadectw pracy i ostatnie świadectwo szkolne - będą potrzebne przy wypełnianiu specjalnej karty rejestracyjnej.

Co da ci rejestracja w urzędzie? Uzyskasz dostęp do aktualnych zgłaszanych do urzędu ofert pracy z twojego regionu, a także możliwość odbywania kursów i szkoleń dokształcających, których tematyka jest związana ze złożonymi w urzędzie ofertami pracy - dzięki temu nie tylko zdobędziesz nowe umiejętności, ale też znacząco zwiększysz swoje szanse na znalezienie zatrudnienia.
Jeśli jesteś absolwentem, w urzędzie znajdziesz oferty dotyczące odbywania staży absolwenckich, które są dobrym sposobem zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego. Bogate informacje na ten temat publikowane są na stronie www.1praca.gov.pl.

Targi pracy
Jesienią i wiosną na uczelniach w całej Polsce organizowane są targi pracy i praktyk. Jakkolwiek firmy przedstawiają tam przede wszystkim oferty dla studentów i świeżo upieczonych absolwentów, dla pozostałych poszukujących pracy takie wydarzenia także mogą być okazją do bezpośredniego kontaktu z potencjalnymi pracodawcami z różnych sektorów gospodarki i branż. Dowiesz się tam wszystkiego na temat zasad rekrutacji w interesujących cię firmach, otrzymasz formularz zgłoszeniowy, a być może będziesz miał także okazję zostawić swoje dokumenty osobom odpowiedzialnym za zatrudnianie nowych pracowników.

Targi są także czasami organizowane przez urzędy pracy bądź lokalne media - informacji szukaj w regionalnej prasie.

Jeśli jeszcze studiujesz, na targach uzyskasz informacje na temat programów praktyk i konkursów przeznaczonych dla studentów i absolwentów - są świetną okazją, żeby zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe.

Po znajomości - nic w tym złego
Powiedz wszystkim znajomym i rodzinie, że szukasz pracy. Masz wtedy szansę, że ktoś powie ci o ofercie, do której sam nie dotarłeś. Jeśli to praca w firmie, w której pracuje ktoś z twojego kręgu znajomych, możesz o niej uzyskać informacje szersze od tych umieszczonych w ogłoszeniu, a może nawet dowiedzieć się o ofercie, zanim ogłoszenie ukaże się w prasie. Być może zostaniesz polecony ewentualnemu pracodawcy - firmy chętnie korzystają z rekomendacji swoich pracowników, kiedy poszukują kandydatów. Dzięki temu zyskują bowiem dodatkową wiedzę o kandydacie, o którą trudno, kiedy przyjmuje się osobę z ogłoszenia.

Ktoś ci otwiera drzwi...
Zdarza się, że firmy (zwłaszcza dopiero wchodzące na rynek) organizują tak zwane drzwi otwarte lub warsztaty albo sympozja. Jeśli usłyszysz o takim wydarzeniu, koniecznie się na nie wybierz! To doskonała okazja, żeby nawiązać bezpośredni kontakt z firmą, zapoznać się z jej działalnością i warunkami pracy. Często podczas takich dni zbierane są wstępne zgłoszenia od kandydatów, zdarza się także, że uczestnicy otrzymują od razu zaproszenie do kolejnych etapów rekrutacji - jeśli szukasz pracy, nie możesz przepuścić takiej okazji.

Zgłoś się sam
Jeśli już wiesz, w jakiej firmie chcesz pracować, śledzisz ogłoszenia, ale nie znalazłeś żadnego przygotowanego właśnie przez nią - zgłoś się sam. Przygotuj CV i list motywacyjny i po prostu dostarcz je do firmy. Większość firm z takich spontanicznych zgłoszeń tworzy własną bazę potencjalnych kandydatów do pracy. Nawet jeśli w danej chwili nie pojawiła się oferta pracy dla ciebie, masz szansę, że w przyszłości firma wróci do twojej kandydatury.
Zgłaszając się samodzielnie, pokazujesz, że jesteś osobą aktywną i rzeczywiście zmotywowaną do pracy w tej konkretnej firmie - to bardzo cenne informacje dla pracodawcy.

A może na swoim?
Jedną z możliwości zdobycia pracy jest rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Jeśli poprowadzisz własną firmę, możesz zyskać swobodę organizacji czasu pracy, skorzystasz przy rozliczeniach podatkowych. Możesz jednak mieć znacznie więcej pracy niż na etacie, będziesz musiał samodzielnie zadbać o klientów, będziesz ponosił odpowiedzialność za ewentualne straty.

Jeśli masz dobry pomysł, ale potrzebujesz porady dotyczącej tego, jak zabrać się za rozpoczęcie własnej działalności - udaj się do urzędu pracy i umów się na rozmowę ze specjalnym doradcą. Będziesz miał okazję nie tylko skorzystania z jego rady, ale też uzyskasz informację na temat preferencyjnych pożyczek dla bezrobotnych stawiających pierwsze kroki na swoim.

Najważniejsze to mieć oczy otwarte
Chociaż powszechnie narzekamy, że znaleźć pracę jest trudno, to jednak codziennie wielu osobom się to udaje. Rzeczywiście, trudno liczyć, że pracę uda się znaleźć w ciągu tygodnia, zajmie to raczej 2-3 miesiące. Ale uda się na pewno, jeśli będziesz wiedział, czego chcesz i - co najistotniejsze - będziesz cały czas uważnie patrzył, czy nie mija cię jakaś okazja na spotkanie z pracodawcą. Powodzenia!

TEKST: ANNA MIKULSKA
Źródło: INTEGRACJA 3/2005

Autorka jest pracownikiem PricewaterhouseCoopers. Artykuł jest częścią projektu SPI "Aktywność na rynku pracy" finansowanego ze środków programu Unii Europejskiej Phare, realizowanego
pod nadzorem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas