Apel o szczepionki dla osób z niepełnosprawnością, osób bezdomnych i pracowników jednostek dziennych
Szczepienia przeciw COVID-19 dla: osób bezdomnych, pracowników i wolontariuszy placówek tej grupy oraz osób z niepełnosprawnością i pracowników dziennych placówek – to temat apelu do ministra zdrowia, wystosowanego przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego z Fundacji im. Brata Alberta oraz braci Albertynów.
Szczepienia dla osób z niepełnosprawnością
„(...) zwracamy się z apelem, aby dobrowolnymi szczepieniami na Covid-19 objęci zostali w grupach „O” i „1” Narodowego Programu Szczepień, także pracownicy i uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Świetlic Terapeutycznych, Dziennych Domów Seniora oraz Świetlic Opiekuńczo-Wychowawczych i innych dziennych placówek dla osób z niepełnosprawnościami” – czytamy na początku apelu-petycji, przygotowanego przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego z Fundacji im. Brata Alberta oraz braci Albertynów, udzielających wsparcia osobom bezdomnym.
Placówki dla osób z niepełnosprawnością musiały ograniczyć swoją działalność lub ją zawiesić. Długoterminowa izolacja przynosi negatywne skutki wpływa na uczestników tych ośrodków.
„Dlatego też szybkie objęcie tych jednostek szczepieniami pozwoli na wznowienie działalności terapeutycznej i rehabilitacyjnej placówek, a co za tym idzie, na powrót do normalności” – piszą organizatorzy petycji.
Szczepienia dla osób bezdomnych
„W podobny sposób szczepieniami powinni być objęci pracownicy i wolontariusze wszelkiego typu ośrodków dziennych i stacjonarnych dla ludzi bezdomnych, którzy zostali pominięci w rozporządzeniu o szczepieniach, a którzy wykonują bardzo ważną pracę społeczną” – zwracają uwagę apelujący.
Ks. Isakowicz-Zaleski i bracia Albertyni wskazują, że należy „opracować racjonalny system szczepienia ludzi bezdomnych”, którzy w wielu wypadkach nie mają kontaktu ze służbą zdrowia.
Równocześnie apelujący wyrazili dyspozycję współpracy z ministrem zdrowia w zakresie troski o osoby z niepełnosprawnością i osoby bezdomne.
Komentarze
-
W historii Polski polscy żołnierze i policjanci kierowali się honorem.Chronili starców,kobiety,dzieci,niepełnosprawnych,nawiązując do tradycji polskiego rycerstwa.Zastanawiam się,czy nie będzie to hańba na polskim mundurze,jak nasze służby mundurowe będą rozpychac sie lokciami przy punktach szczepień przed niepełnosprawnymi;niewidomymi,osobami na wózkach inwalidzkich.Zeby do tej hańby nie doszło proponuje włączyć niepełnosprawnych do grup priorytetowych.odpowiedz na komentarz
-
Opiekunowie są najważniejsi
07.01.2021, 16:39Osoby obłożnie chore i niesamodzielne są/będą bezpieczne w swych mieszkaniach tylko wówczas gdy zaszczepie zostaną ich Opiekunowie mający kontakty ze światem zewnętrznym. Tak i w szpitalu tacy chorzy są/będą skazani na tragiczny los jeśli dostępu doń nie będą mieć zaszczepieni Opiekunowie niosący im najlepszą, a często i jedyną pomoc.odpowiedz na komentarz -
Proponuje by niepełnosprawnych szczepić w pierwszej kolejności,niezależnie od tego czy przebywają w DPS,czy w swych domach,niezależnie od tego czy uczęszczają na WTZ czy nie.Niepelnosprawbi maja swoje stopnie niepelnosprawnosci: Znaczny,umiarkowany ,lekki.Proponuje żeby te stopnie nialy znaczenie przy kolejności szczepień.Dopiero po zaszczepieniu niepełnosprawnych i ich opiekunów można przejść do szczepienia ludzi zdrowych:wojskowych,policjantów,nauczycieli.Niepelnosprawni nie mogą siedzieć cały czas w domu;powinni chodzić do swych lekarzy specjalistów.Dlatego niepełnosprawni powinni być szczepieni w pierwszej kolejności.odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz