IV Ogólnopolski Dzień Solidarności z Osobami Chorującymi na Schizofrenię
Czwarte ogólnopolskie obchody Dnia Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię odbędą się 18 września 2005 r. Tego dnia, w ponad 30 miastach Polski będą miały miejsce rozmaite festyny, koncerty, wystawy prac osób chorujących oraz konsultacje psychiatryczne. Tegoroczne obchody odbędą się pod hasłem "Słowa tworzą rzeczywistość. STOP stygmatyzacji słowem".
"Słowo opisuje rzeczywistość, ale też ją tworzy! Jeżeli o kimś mówimy, że jest schizofrenikiem, to tworzymy w sobie i dookoła niego inny świat, niż gdy mówimy i myślimy, że jest on osobą, która w pewnych sytuacjach ma kryzys psychiczny. Ta pierwsza sytuacja tworzy rzeczywistość społecznego wykluczenia. Ta druga sytuacja może stanowić wstęp do zrozumienia drugiej osoby. (...) Powinniśmy słowem tworzyć rzeczywistość szacunku i uznania tych, którzy na przekór rozmaitym trudnościom potrafią radzić sobie, pomagać innym i żyć godnie" - tłumaczy dr Maria Pałuba, psychiatra i szefowa jednego z najbardziej uznanych stowarzyszeń pomagających chorującym i ich rodzinom.
Tradycyjnie w imprezach integracyjno-edukacyjnych wezmą udział osoby znane i lubiane. I tak np. w Krakowie w Teatrze Słowackiego salon poezji "Szalona poezja" poprowadzi Anna Dymna. Imprezy na ulicach miast odbędą się m.in. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Opolu, Toruniu, Sandomierzu. W całej Polsce pacjenci, przyjaciele, członkowie rodziny, lekarze i samorządowcy będą przekraczać symboliczne otwarte drzwi tolerancji. Będzie to swoiste ukoronowanie podejmowanych przez cały rok działań na rzecz chorych na schizofrenię i ich rodzin.
Programy imperez
Dzień Solidarności w Warszawie
Dzień Solidarności we Wrocławiu
Dzień Solidarności w Sandomierzu
Dzień Solidarności w Katowicach
Dzień Solidarności w Bydgoszczy
Obchody Dnia Solidarności oraz konkurs "Słowo może ranić, słowo może leczyć" są elementem programu edukacyjnego "Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi". To program Światowego Towarzystwa Psychiatrycznego, skierowany przeciwko dyskryminacji osób chorych na schizofrenię, ale także na rzecz poprawy społecznego odbioru tej choroby. Program, poprzez edukację i współpracę z mediami, stara się uczyć tolerancji i zrozumienia, a tym samym - zmienić społeczne wyobrażenia na temat chorujących na schizofrenię i reakcje wobec nich.
W Polsce Program "Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi" jest realizowany od 1999 roku. Został wprowadzony przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, przy współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i Światowym Towarzystwem Psychiatrycznym (WPA). Przewodniczącym programu na świecie jest prof. Norman Sartorius. Nad realizacją Programu w Polsce czuwa dr Andrzej Cechnicki, jego koordynator ogólnopolski, oraz kilkunastu koordynatorów regionalnych.
Wyłoniono
laureatów konkursu literackiego ''Słowo może ranić, słowo może leczyć''
Źródło: www.fks.dobrestrony.pl
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz