Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy PZON ma prawo nie rozpatrzyć wniosku?

14.01.2021
Autor: J.

Złożyłam wniosek o kolejne orzeczenie dla dziecka ponieważ termin poprzedniego się kończy. Poprzednie orzeczenie jest zaskarżone do sądu pkt 7. Pani kierownik stwierdziła, że wniosek nie zostanie rozpatrzony aż do zakończenia sprawy i będzie luka w orzeczeniach. Od 2 lat sprawa nie rozstrzygnięta, dziecko miało stwierdzoną padaczkę lekooporną i afazję rozwojową, w tej chwili autyzm i dalej padaczka lekooporna. Jestem samotną matką, nie mogę ze względu na stan dziecka podjąć pracy, a w takiej sytuacji żadnego zasiłku, ulg czy jakiejkolwiek pomocy nie mogę uzyskać. Proszę o odpowiedź, czy ze względu na poprzednie wygasłe już orzeczenie, które jest kwestią sporną PZON ma prawo nie rozpatrzyć wniosku?

Szanowna Pani,

w sprawie występuje wiele kwestii do omówienia, w szczególności takie jak:

  • co wynika z treści opinii wydanych w sprawie toczącej się przed sądem;
  • analiza sytuacji w kontekście art. 15 h ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

W praktyce można się spotkać z sytuacją, iż wiele osób składa wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności, na wypadek gdyby minął termin ważności zaskarżonego orzeczenia. 

Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas