Faustyna Kotłowska Sportowcem bez Barier w 86. Plebiscycie Przeglądu Sportowego!
Decyzją Kapituły w 86. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polsat tytuł Sportowca Bez Barier Roku 2020 otrzymała paralekkoatletka Faustyna Kotłowska. Z kolei głosami czytelników Przeglądu Sportowego i widzów Telewizji Polsat triumfatorem 86. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2020 Roku został Robert Lewandowski.
Z powodu pandemii Finał 86. Plebiscytu Przeglądu Sportowego odbył się w reżimie covidowym. Finał bez udziału gości mogliśmy oglądać na antenie Telewizji Polsat. Podobnie jak i w ubiegłych latach przyznano statuetkę dla sportowca z niepełnosprawnością.
Podziękowania Faustyny
Do tych, którzy przeszli do historii najstarszego i najbardziej prestiżowego polskiego plebiscytu dołączyła młodziutka paralekkoatletyczna gwiazda, Faustyna Kotłowska (Gorzowski Związek Sportu Niepełnosprawnych „START”). Statuetkę Czempiona odebrała z rąk Anny Lewandowskiej.
- Cieszę się, że te emocjonujące chwile mogę spędzić w takim towarzystwie. Bardzo mi miło, ponieważ moje wyniki zostały dostrzeżone, ale wiem, że moje osiągnięcia nie należą tylko do mnie – powiedziała Faustyna tuż po odebraniu statuetki Czempiona. – Chciałabym podziękować moim trenerom, którzy wierzą we mnie nawet, gdy ja w siebie nie wierzę. A także mojej rodzinie, przyjaciołom, znajomym i współkadrowiczom. Wszystkim sportowcom życzę, aby imprezy, na które tak wszyscy czekamy odbyły się w tym roku bez zastrzeżeń – dodała.
Sukcesy zwyciężczyni
Ogromny talent Faustyny Kotłowskiej został dostrzeżony także przez Polski Zawiązek Lekkoatletyki – na początku grudnia zawodniczka została laureatką nagrody „Złote kolce”, prestiżowego wyróżnienia, o którym śnią wszyscy lekkoatleci. Miniony sezon może zatem zaliczyć do jak najbardziej udanych.
W trakcie tegorocznych 48. Paralekkoatletycznych Mistrzostw Polski Faustyna Kotłowska pobiła rekordy świata w kat. F64 w pchnięciu kulą (10,35 m) i w rzucie dyskiem (36,53 m). Zawody odbyły się w czasie, gdy miały odbywać się igrzyska paraolimpijskie – forma przyszła zatem we właściwym momencie i gdyby nie pandemia być może moglibyśmy się cieszyć ze złotego medalu Kotłowskiej na igrzyskach.
Teraz wyzwaniem będzie powtórzenie fantastycznej dyspozycji w Tokio w 2021 roku, jednak zważywszy charakter i usposobienie zawodniczki, można być pewnym, że zrobi wszystko, by zawalczyć o podium.
Odkryty talent
Faustyna Kotłowska do paraolimpijskiego sportu trafiła w 2017 roku. To właśnie wtedy w technikum budowlanym wypatrzył ją nauczyciel WF-u Leszek Zblewski. W aktywnej dziewczynie po amputacji lewej nogi dostrzegł niezwykły potencjał. Można śmiało powiedzieć, że Faustyna miała mnóstwo szczęścia – Zblewski był bowiem średniodystansowcem, reprezentantem Polski, a do tego trenerem Daniela Peka, dwukrotnego wicemistrza paraolimpijskiego. Lepiej trafić nie mogła.
Szybko rozpoczęli współpracę pod okiem Zbigniewa Lewkowicza, trenera kadry paralekkoatletów. Oddanie i ogromny zapał do pracy przyniosły efekty już w 2018 roku, kiedy to podczas mistrzostw Europy w Berlinie Kotłowska wywalczyła brązowy medal w rzucie dyskiem bijąc swój życiowy rekord. Rok później w szwajcarskim Nottwil zdobyła 2 złote medale mistrzostw świata juniorów – w pchnięciu kulą i w rzucie dyskiem. Była to świetna rozgrzewka przed ubiegłorocznymi Paralekkoatletycznymi Mistrzostwa Świata w Dubaju – tam wywalczyła srebrny medal w kuli, brąz w dysku i kwalifikację na igrzyska paraolimpijskie w Tokio. I jak sama przyznaje przełożenie igrzysk na 2021 rok to dla niej dodatkowy czas na przygotowanie.
- W moich wynikach widać progres, więc mam nadzieję, że za rok będzie on jeszcze większy i w Tokio pokażę, czego nauczyłam się w sumie przez dwa sezony – przyznaje paralekkoatletka.
Kalendarium
Po raz pierwszy w historii Plebiscytu Przeglądu Sportowego tytuł Honorowego Sportowca Roku w 1988 roku otrzymał niepełnosprawny pływak, multimedalista paraolimpijski – Arkadiusz Pawłowski. Tytuły Niepełnosprawnego Sportowca Roku przyznawane były od 2004 roku (z przerwą w 2010 i 2011 roku). W ubiegłym roku tytuł Sportowca Niepełnosprawnego 2019 roku otrzymała także gwiazda paralekkoatletycznych aren Lucyna Kornobys (Start Wrocław). Łukasz Szeliga Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i PZSN „Start” podkreślił, że nagroda dla tak młodej zawodniczki może być niezwykłą motywacją do pracy.
Plebiscyt Przeglądu Sportowego – zwycięzcy w kategorii Sportowiec bez Barier
1988 – Arkadiusz Pawłowski (pływanie) –Honorowy Sportowiec Roku
Tytuł: Niepełnosprawny Sportowiec Roku:
- 2004 – Tomasz Blatkiewicz (LA)
- 2005 – Tomasz Hamerlak (LA)
- 2006 – Katarzyna Rogowiec (narciarstwo biegowe, biathlon)
- 2007 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
- 2008 – Natalia Partyka (tenis stołowy/ Katarzyna Pawlik (pływanie)
- 2009 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
- 2010 – brak
- 2011 – brak
- 2012 – Rafał Wilk (kolarstwo)
- 2013 – Mateusz Michalski (LA)
- 2014 – Renata Kałuża (kolarstwo)
- 2015 – Bartosz Tyszkowski (LA)
- 2016 – Natalia Patyka (tenis stołowy)
- 2017 – Joanna Mazur/Michał Stawicki (LA)
- 2018 – Igor Sikorski (narciarstwo alpejskie)
- 2019 – Lucyna Kornobys (LA)
- 2020 – Faustyna Kotłowska (LA)
Komentarze
-
szybka kariera
15.01.2021, 09:58pod okiem trenera Zbigniewa Lewkowicza są tylko szybkie i udane kariery. A co z tymi, co rozwijają wolniej panie trenerze. Tato Kuby- zawodnika nie tak dynamicznego.odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz