Czy potrafisz aktywnie szukać pracy? – relacja ze szkolenia
17 września 2005 r. przy Centrum Handlowym Arkadia odbył się Piknik Integracyjny "Integracji", w trakcie którego prezentowano działania Centrum Informacyjnego dla Osób Niepełnosprawnych. Zainteresowałem się wtedy szczególnie przedstawianą tego dnia ofertą szkoleń. Okazało się, że są organizowane szkolenia dla osób poszukujących pracy, po krótkim zastanowieniu, wypełniłem odpowiedni kwestionariusz...
I we wrześniu 2005 uczestniczyłem w szkoleniu dla osób niepełnosprawnych poszukujących pracy pod hasłem: "Aktywnie szukam pracy" organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.
Udział w szkoleniu był zarówno dla mnie, jaki i dla wielu innych osób
wielkim stresem, ale nie żałuję, że wziąłem w nim udział.
Szkolenie trwało pięć dni, po sześć godzin zajęć dziennie. W pierwszym dniu zapoznano nas z
złożeniami szkolenia, celami Stowarzyszenia i ofertą Centrum Informacyjnego dla Osób
Niepełnosprawnych. Mieliśmy też spotkanie z panią prawnik (osobą na wózku), co przekonało nas, że
będąc osobą niepełnosprawną, można być prawnikiem i to nawet dobrym. Dostaliśmy informacje o
możliwościach, jakie mamy w zarabianiu i dostosowywaniu miejsca pracy do naszych potrzeb.
Drugiego dnia szkolenia trenerzy (Ania i Paweł) zajęli się zintegrowaniem grupy. Ten banalny, ale ważny, element szkolenia pozwolił mi bliżej poznać osoby, z którymi miałem spędzić kolejne cztery dni. Okazały się one różne, ale sympatyczne. Wśród nas byli: były grafik, rehabilitant dziecięcy z wieloletnim stażem, osoba pracująca jako wolontariuszka, studentka, osoby, które krótko pracowały i młode osoby, które dotąd nie pracowały. Trzy osoby miały problemy ruchowe, jedna problemy ze słuchem, stanu zdrowia pozostałych osób nie dociekałem, by nie wzbudzać zainteresowania swoimi problemami i ewentualną dyskusją, komu jest gorzej. Zajęliśmy się określeniem naszych potrzeb szkoleniowych. Okazało się, że najbardziej odczuwamy stres związany z poszukiwaniem pracy, kiedy musimy być w roli ludzi sprzedających swoje umiejętności.
Doskonalenie umiejętności sprzedawania siebie kontynuowaliśmy przez kolejne trzy dni. Poznawaliśmy cele i zasady komunikacji, uczyliśmy się prezentować siebie i swoje przekonania. Czas mijał szybko. W kolejnych dniach zastanawialiśmy się, co chcielibyśmy robić i czy mamy do tej pracy odpowiednie predyspozycje, kwalifikacje i umiejętności. Szukaliśmy w mediach informacji o miejscach pracy i mieliśmy możliwość umieścić swoje ogłoszenie w portalu internetowym www.niepelnosprawni.pl. Wiem teraz, że by opanowywać stres, można wykonywać ćwiczenia oddechowe i odwracać swoją uwagę od sytuacji stresujących, angażując umysł w inne działania w efekcie rozluźniające ciało (odstresowujące).
Szkolenie było intensywne, ale uświadomiło nam, jak trudno jest dobrze się zaprezentować, pokonać stres i wykazać się poszukiwanymi kwalifikacjami i doświadczeniem. Zdałem sobie sprawę, że jeszcze bardziej chcę realizować swoje marzenia i szukać w pisaniu celu swego życia. Że na rynku pracy nie będzie mi łatwo znaleźć sobie miejsce pracy, by trochę dorobić i znaleźć małą stabilizację i fundamenty do przyszłego ciekawego życia.
Największym atutem tego kursu, nie tylko dla mnie, był kontakt z uczestnikami kursu i osobami prowadzącymi szkolenie, inni też to odczuwali, to było widać i słychać, gdy niektórzy mówili, że najbardziej brakuje im kontaktów z ludźmi, i to jest jeden z powodów, dla którego szukają pracy. Mnie bardziej zainteresowały poznane osoby, jako ludzie mający swoje marzenia i wątpliwości związane ze swoją przyszłością. Chłonąłem atmosferę, która panowała na kursie, pomiędzy kursantami i kadrą. Dlatego popieram wszelkie inicjatywy integrujące środowisko, ale przede wszystkim te, które łączą ludzi i dają im możliwości rozwoju społecznego i osobistego.
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji organizuje także kurs dla przyszłych przedsiębiorców, ale mnie to nie interesuje, nie widzę siebie w roli biznesmena, nie mam też pomysłu na prowadzenie działalności, ale dla wielu osób może to być ABC potrzebnych wiadomości do realizacji ich życiowych celów.
Autor: Andrzej KOWALIK
Więcej informacji o szkoleniach:
http://www.niepelnosprawni.pl/labeo/app/cms/x/13562
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz