Integracja nr 5/2005
Nie daj się wykiwać. ZAGŁOSUJ! W najnowszym wydaniu "Integracji" zachęcamy naszych Czytelników do czynnego i w pełni świadomego udziału w tegorocznych wyborach parlamentarnych oraz prezydenckich. Aby ułatwić Państwu podejmowanie decyzji przeprowadziliśmy własne rozeznanie wśród programów partii politycznych walczących o miejsca w parlamencie. Interesowała nas oczywiście oferta każdej z nich skierowana do 5 milionowej rzeszy niepełnosprawnych obywateli RP.
Jak i czy w ogóle politycy "zabiegają" o poparcie naszego środowiska, dowiecie się z lektury dwóch obszernych publikacji. W jednej z nich skupiliśmy uwagę na tym, kto i w jaki sposób utrudnia (a przynajmniej nie robi nic, aby ułatwić) udział w wyborach osobom niepełnosprawnym (z różnego rodzaju ograniczeniami). Dla porównania podajemy przykłady rozwiązań z innych krajów - jak się okazuje niektóre pomysły można by nawet ściągnąć od sąsiadów, gdzie demokracja jest znacznie młodsza niż u nas...
Przepytaliśmy też sztaby wyborcze kandydatów do Sejmu, Senatu i na urząd Prezydenta RP jak postrzegają najważniejsze problemy naszego środowiska i co zamierzają usprawnić jako przyszli decydenci. Jak się okazało, niektórzy mają dość ciekawe pomysły... Są jednak i tacy, których jedyną odpowiedzią było tylko... milczenie.
Dla internautów przygotowaliśmy też obszerne kompendium z adresami www, skąd można jeszcze szerzej i na bieżąco czerpać aktualizowane informacje o kampanii wyborczej. Warto zapoznać się z tymi materiałami zanim wrzucimy swój głos do urn wyborczych! A potem pozostaje jeszcze wyegzekwowanie przedwyborczych obietnic... Ale to już tematy przyszłych Spraw dla Integracji.
Uznaliśmy też, że czas zweryfikować fakty i mity, jakie narosły przez lata wokół Warsztatów Terapii Zajęciowej. Całą prawdę o WTZ, a przynajmniej próbę jej dociekania - znajdziecie w tym numerze.
Od lat próbujemy walczyć z ignorancją i głupotą, których ofiarami padają osoby niepełnosprawne na różnych płaszczyznach codziennej egzystencji. Tym razem wspólnie z naszym portalem www.niepelnosprawni.pl wyłowiliśmy największe hity ostatnich miesięcy. Nie możemy przejść wobec nich obojętnie!
We wrześniu, oprócz kampanii wyborczej, o której już głośno, jak zawsze jesteśmy myślami z rodzicami i uczniami rozpoczynającymi kolejny rok szkolny. Oprócz intelektualnych wyzwań, jakie wiążą się z edukacją, nasze pociechy często borykają się z szeregiem jeszcze bardziej dokuczliwych problemów, jakie niesie ze sobą zaistnienie w grupie rówieśników, walka z własnymi kompleksami, nieśmiałością czy nieatrakcyjnością wynikającą np. z niepełnosprawności. Mamy nadzieję, że znajdziecie Państwo na naszych łamach kilka cennych podpowiedzi, jak skutecznie i mądrze wspierać młodzież w zderzeniach z pierwszymi rozczarowaniami i pomóc jej znaleźć swoje miejsce w szkolnej społeczności.
Niektóre wskazówki mogą być przydatne także dorosłym, również przeżywającym niemałe stresy np. w przeddzień zaistnienia w nowym środowisku - w związku z podjęciem pracy, studiów, itp. Dla tych, którzy mimo wszystko, w ogóle nie chcą mieć szefa, adresujemy bardzo ciekawy materiał (z przykładami) - jak zostać swoim szefem.
Jak zwykle w dziale Praca znajdziecie sporo innych aktualnych informacji dla wszystkich żywo zainteresowanych podjęciem pracy.
Nie zapominamy też o rekreacji i turystyce. Znajdziecie reportaż z fascynującego rejsu (z udziałem niepełnosprawnych żeglarzy) po Zatoce Botnickiej. Zapraszamy na wycieczkę do Gdańska, aby w jesiennym pejzażu odwiedzić jego mniej znane i ciekawe zakątki.
Dla tych, co lubią podróżować samodzielnie, przygotowaliśmy obszerny poradnik na temat jak i gdzie przystosować auto. Zaś pozostając w temacie motoryzacji, jako nieco lżejszy materiał do poczytania, proponujemy artykuł ostrzegający kierowców o największych zagrożeniach na drodze - ze strony posiadaczy prawa jazdy, którzy bynajmniej nie zasługują na miano sprawnych kierowców, niezależnie od ich kondycji fizycznej...
W tym numerze, niejako wpisując się w podejmowaną od lat w październiku ogólnopolską kampanię zachęcającą do walki z rakiem, również obszernie informujemy naszych Czytelników o symptomach tej strasznej choroby i sposobach jak najwcześniejszego jej wykrycia, co ogromnie zwiększa szanse całkowitego wyleczenia.
Ponadto, jak w każdym numerze, w stałych rubrykach zadbaliśmy o ciekawostki, aktualne informacje, niespodzianki oraz odpowiedzi na nurtujące naszych Czytelników pytania.
Spis treści numeru
FAKTY I OPINIE
- Pytanie do
- Od redaktora
- Z kraju
- Ze świata
- Konkurs CZŁOWIEK BEZ BARIER
- Nowe zasady dystrybucji "lntegracji"
- Listy od Czytelników
- Kampania parkingowa Integracji
SPOŁECZEŃSTWO
- Wybory 2005: Wyborcy, którzy przegrali z polityką - kto utrudnia niepełnosprawnym udział w wyborach?; Oferta dla 5 milionów - które partie uwzględniają potrzeby naszego środowiska?
- Sprawa dla Integracji - WTZ na mieliźnie? - czas zweryfikować fakty i mity
- O tym się mówi - Warto wiedzieć więcej - wydarzenia społeczno-polityczne
- Medytacja - Nieuniknione brzemię tajemnicy
- Niepełnosprawni - normalna sprawa - Absurdy jak grzyby po deszczu - jak powiedzieć NIE przejawom ignorancji i braku wyobraźni w naszym otoczeniu
- Ze świata - W muzułmańskim domu - niepełnosprawność w tureckiej kulturze i obyczajowości
- Odwaga życia - Nie zgadzam się na to, że mnie nie ma - historia Iwony brzmi jak scenariusz hollywoodzkiej produkcji
- Turystyka - Śladami przeszłości - w jesiennym pejzażu Gdańska odkrywamy sekrety mniej
- znanych miejsc i zakątków miasta
- Felieton - Firana wieczoru
KULTURA I EDUKACJA
- Forum Rodziców - Choroba "mokrego prześcieradła". Usprawnianie niemowląt. Grypa czy przeziębienie? Sztuka rozmowy z dzieckiem. Temida info. Placuszek ze spaghetti
- Psycholog - Ja nie chcę do szkoły! - jak odróżnić kaprysy i znudzenie szkołą od choroby
- Kalejdoskop - Nowości wydawnicze, strony WWW, prasa
- Domowa kinoteka - Życie jest cudem
- Internet - Witryna wyborcza - Wybory 2005 w Sieci
ŻYJMY LEPIEJ
- Przygoda - Rejs bez taryfy ulgowej - żywioł morski nie dzieli żeglarzy na sprawnych i niepełnosprawnych
- Poradnik - Samochód dobrze skrojony - podpowiadamy, w jaki sposób i gdzie przystosować auto
- Obyczaje na drodze - Sprawny - niepełnosprawny kierowca - ostrzegamy, kogo należy omijać na drodze
- Między nami - Gdy dusza tęskni za drugim człowiekiem - czyli jak zdobywać sympatię ludzi
- Zdrowie - Najważniejszy jest czas - nowotwór wcześnie zdiagnozowany nie jest wyrokiem
CENTRUM INFORMACYJNE
- Prawnik w redakcji - Czytelnicy pytają
- Praca - List motywacyjny. Dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne
- Moja praca - Zostań swoim szefem, czyli kredyt na start
- Fundusze strukturalne - Konkursy w ramach Działania 1.4 - podsumowanie i zmiany
- Bądź na bieżąco - Pytania do Głównego Inspektoratu Pracy
- Drobna przysługa - wielki problem - czyli o poręczeniach. Pokłosie audycji. Nie jesteś sam
- Miejsce na ziemi - Pod skrzydłami fachowców - Fundacja Integralia
- Ogłoszenia
Zachęcamy do lektury!
Zespół redakcyjny
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz