Nowy dział dla najmłodszych dzieci w Laskach
Co powinni zrobić rodzice, którym rodzi się niewidome dziecko? Jak dowiedzieć się, co maluch potrafi? Tego wszystkiego nauczą w nowym oddziale ośrodka dla niewidomych w Laskach.
W otwartym wczoraj nowym skrzydle ośrodka powstał Dział Wczesnego Wspomagania Rozwoju Małego Niewidomego Dziecka. Są tam przyjmowane maluchy poniżej trzeciego roku życia. - Tu dzieci nauczą się obcować z ludźmi - zapewnia Władysław Gołąb, prezes Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, które prowadzi ośrodek w Laskach. - Już wcześniej trafiały do nas takie maluchy [teraz jest ich 37 - red.], ale nie miały swojego budynku.
Na rodziców i dzieci, którzy przyjeżdżają do ośrodka na kilkudniowe konsultacje, czekają trzy pokoje z aneksami kuchennymi i łazienkami. Zespół specjalistów, w którym znaleźli się okulista, pediatra, logopeda, rehabilitant i psycholog postara się rozpoznać wadę wzroku dziecka, a rodzicom podpowie, jak z nim postępować.
Wszystkie pomieszczeni są przestronne i kolorowe. Gabinety logopedy i psychologa sąsiadują z salami do zabaw - obydwa wyposażone są w lustra weneckie, dzięki którym można obserwować bawiące się dzieci. Jest w nich mnóstwo zabawek dla dzieci niewidomych lub niedowidzących, np. gumowe piłki z wyraźnie wyczuwalną fakturą, łańcuchy - każdy z ogniwami o innym kształcie, instrumenty muzyczne, pozytywki. W gabinecie logopedy zainstalowano zaś wyświetlacz dla dzieci niedowidzących, który kilkakrotnie powiększa obrazek. Inwestycja kosztowała prawie 500 tys. zł, w znacznej części pokryła ją firma Ferrero.
Ośrodek dla dzieci niewidomych w Laskach powstał w 1922 r. Założyła go hrabianka Róża Czacka, która straciła wzrok w wieku 22 lat. Obecnie działa tu m.in. przedszkole, podstawówka, gimnazjum, zasadnicza szkoła zawodowa, technikum masażu leczniczego, szkoła muzyczna. Kształci się w nich ok. 300 dzieci z całego kraju.
Kontakt do ośrodka:
Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi
Zakład dla Niewidomych w Laskach
Laski, 05 - 080 Izabelin
Telefony:
Centrala 0*22 752 30 00
Biuro Szkolne 0*22 752 31 00
faks: 0*22 752 30 09
Autor: Daria Dziewięcka
Źródło: Gazeta.pl, 15 listopada 2005
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz