Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prezentacja europejskiego projektu IDOL

16.11.2005

W dniu 17 listopada 2005 r. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu odbędzie się prezentacja realizowanego europejskiego projektu pomocy niepełnosprawnym - Leonardo da Vinci "Inclusion of Disabled in Open Labour Market (IDOL)".

Organizatorem konferencji jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, który jest partnerem w projekcie. Ogólnie w projekcie uczestniczy 11 partnerów z 7 krajów:

- Uniwersytet Jagielloński, Polska
- Johannes Kepler Universitat Linz, Austria
- EUROINFORM Ltd., Bułgaria
- Marie Curie Association, Bułgaria
- Universitat Karlsruhe Studienzentrum fur Sehgeschadigte (SZS) Study Centre for Blind and partially Sighted Students, Niemcy
- FEPAMIC Federacion Provincial de Asociaciones de Minusvalidos Fisicos de Cordoba, Hiszpania
- University College Cork, Disability Support Service, Irlandia
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polska
- Uniwersytet Śląski w Katowicach, Polska
- Silesian Kynologic Centre PRESTOR, Polska
- University Surrey Roehampton, Wielka Brytania

Projekt IDOL jest skierowany do niewidomych, niedowidzących i niepełnosprawnych ruchowo studentów oraz absolwentów, pragnących znaleźć zatrudnienie na otwartym rynku pracy w charakterze tłumaczy, telemarketerów, a także w innych sektorach, oraz do rodzin osób niepełnosprawnych i potencjalnych pracodawców na otwartym rynku pracy.

Cele projektu IDOL:
- zwiększenie obecności osób niewidomych i niedowidzących oraz osób niepełnosprawnych ruchowo na otwartym rynku pracy;
- podnoszenie kwalifikacji zawodowych osób niewidomych wstępujących na otwarty rynek pracy przez zapoznawanie ich z najnowszymi osiągnięciami w zakresie technologii wspomagających, kompensujących ich niepełnosprawność oraz umożliwiających im podjęcie pracy w ww. sektorach;
- uświadamianie osobom niepełnosprawnym ruchowo korzyści wynikających z posiadania psa serwisowego oraz pomocy jaką taki pies może oferować w miejscu pracy;
- poprawienie wizerunku osób niepełnosprawnych wśród potencjalnych pracodawców oraz współpracowników.

W ramach projektu zostanie opracowany program szkoleniowy w zakresie:
- stosowania technologii wspomagających, takich jak wykorzystanie sprzętu komputerowego dla osób niewidomych;
- psychologii, asertywności, kontroli stresu oraz autoprezentacji - skierowany do osób niepełnosprawnych oraz ich, często nadmiernie opiekuńczych, rodzin.
- podnoszenia kwalifikacji zawodowych niepełnosprawnych pragnących podjąć zatrudnienie na otwartym rynku pracy. Wskazane zostaną sposoby szukania pracy przez osoby niepełnosprawne ruchowo i niewidome, ze szczególnym zaakcentowaniem aktywnego sposobu szukania pracy.

W ramach projektu został już opracowany, przetestowany i wdrożony pierwszy specjalny program szkolenia trenerów psów serwisowych, dzięki któremu w najbliższej przyszłości powstanie wyspecjalizowana kadra, pod okiem której szkolone będą psy towarzyszące osobom niepełnosprawnym. Program szkolenia trenerów został opracowany w konsultacji i współpracy ze specjalistami kynologami, behawiorystami, weterynarzami i hodowcami psów. Dzięki nawiązanym w trakcie trwania projektu IDOL kontaktom, nastąpiła również wymiana doświadczeń z ośrodkami szkolenia psów asystujących w Irlandii i Wielkiej Brytanii, co w znaczący sposób wpłynęło na kształt i jakość tworzonego programu.
Programy szkoleniowe zostaną uzupełnione materiałami promującymi posiadanie przez osoby niepełnosprawne psa pomagającego w ich codziennym życiu. Szczególnie zaakcentowana zostanie rola psów serwisowych w procesie aktywnego poszukiwania pracy przez osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku oraz rola takich psów w miejscu pracy.

Na spotkaniu na UMK 17 listopada 2005 r. przedstawiony zostanie m.in. program szkolenia w zakresie nowych technologii informatycznych dla osób niewidomych i słabowidzących. Szkolenie obejmuje m.in.: oprogramowanie dostępowe (JAWS i Zoomtext), obsługę poczty elektronicznej, edycję tekstu, arkusze kalkulacyjne oraz zarządzanie plikami i programami. Podczas spotkania uczestnicy zapoznają się również z opracowanym programem innowacyjnego szkolenia z zakresu umiejętności efektywnego poruszania się na rynku pracy przez osoby niepełnosprawne oraz zwiększania świadomości rodziców i bliskich osób niepełnosprawnych w tym obszarze. Celem szkolenia jest rozwój umiejętności autoprezentacyjnych oraz interpersonalnych ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji werbalnej i niewerbalnej, odkrywanie mocnych i słabych stron funkcjonowania zawodowego, a także zapoznanie się z możliwościami pozyskiwania informacji o miejscach pracy w szczególności dla osób niepełnosprawnych.
Około godziny 13.00. w holu Wydziału Prawa i Administracji odbędzie się pokaz psa serwisowego pracującego dla osoby na wózku.
UMK będzie organizowało cykliczne spotkania z niewidomymi, niedowidzącymi studentami UMK oraz studentami niepełnosprawnymi ruchowo.

Spotkanie odbędzie się w Sali Rady Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu przy ul. Gagarina 15.

Program spotkania:
11.00-11.10 otwarcie spotkania
11.10-11.40 ogólna prezentacja projektu IDOL - UMK Toruń
11.40-12.10 prezentacja dotycząca szkolenia w zakresie nowych technologii informatycznych dla osób niewidomych oraz słabowidzących - Uniwersytet Jagielloński Kraków
12.10-12.40 prezentacja dotycząca szkolenia psychologicznego dla osób niepełnosprawnych - Uniwersytet Śląski
12.40-13.10 przerwa
13.10-13.30 pokaz umiejętności psa serwisowego pracującego dla osoby na wózku - Śląskie Centrum Kynologiczne PRESTOR
13.30-14.00 prezentacja dotycząca zatrudnienia osób niepełnosprawnych - Biuro Karier UMK Toruń
14.00-14.30 prezentacja pracodawcy z regionu

Autor: Katarzyna Kamińska

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas