Depresja a renta
Witam, mam 42 lata. Czy jak choruję już 22 lata na depresję, to przysługuje mi renta inwalidzka i czy mogę się o nią starać?
Szanowna Pani,
ponieważ nie mamy pełnych informacji dotyczących np. Pani stażu pracy, nie możemy precyzyjnie odpowiedzieć na Pani pytanie.
W myśl obowiązujących przepisów, prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie, która łącznie spełnia następujące warunki:
- jest niezdolna do pracy;
- ma wymagany – odpowiedni do wieku – staż ubezpieczenia (okres składkowy i nieskładkowy):
Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy, czyli staż, uzależniony jest od wieku osoby, w którym powstała niezdolność do pracy, i wynosi od 1 roku – jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat, do 5 lat – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Osoby, których niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30 lat, muszą spełniać dodatkowy warunek, a mianowicie wymagany pięcioletni okres musi przypadać w ostatnim dziesięcioleciu przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub dniem powstania niezdolności do pracy.
- niezdolność do pracy powstała w czasie okresów składkowych lub nieskładkowych wskazanych w ustawie emerytalnej, albo w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Więcej informacji dotyczących prawa do otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy znajdzie Pani na stronach ZUS oraz m.in. na naszym portalu:
Informator ZUS - Renta z tytułu niezdolności do pracy
W razie dalszych pytań zapraszamy do Centrum Integracja w Warszawie – tel.: 22 831 85 82 lub 505 602 517.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie