Pierwszy wózek – program FAR
Fundacja Aktywnej Rehabilitacji prowadzi program "Pierwszy wózek", którego celem jest wczesna i skuteczna adaptacja oraz aktywizacja osób niepełnosprawnych ruchowo po wypadkach na stale uzależnionych od wózka inwalidzkiego.
Program ma ograniczyć do niezbędnego minimum okres bezczynności oraz zależności od innych osób. Realizacja programu "Pierwszy Wózek" stwarza wyraźną szansę pełnego uaktywnienia większości osób po urazach rdzenia kręgowego. Konsekwencją tego będzie ich szerszy udział w życiu społecznym i zawodowym.
Adresatami programu są osoby po urazie rdzenia kręgowego (tetraplegia,
paraplegia) uzależnieni od wózka w czynnościach dnia codziennego, do 3 lat od wypadku.
Warunkiem użyczenia wózka jest nieposiadanie wózka typu aktywnego oraz niekorzystanie z
dofinansowania ze środków państwowych (PFRON, Ministerstwo Zdrowia, PCPR), a także zobowiązanie do
wzięcia udziału w obozie szkoleniowym Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.
Na program "Pierwszy wózek" składają się trzy podstawowe elementy:
- Wczesne dotarcie do odbiorcy programu, osoby po urazie rdzenia kręgowego, na stale uzależnionej od wózka inwalidzkiego.
- Dobór i dopasowanie wózka inwalidzkiego do indywidualnych potrzeb potencjalnego użytkownika. Realizacja tego zadania obejmuje nieodpłatne użyczenie na okres do jednego roku wózka inwalidzkiego typu aktywnego. Ważnym elementem tego etapu jest prawidłowa i pełna informacja. W obrębie działań w tym etapie znajdują się: właściwy pomiar uczestnika programu, dokładny wywiad środowiskowy wskazujący na rzeczywiste potrzeby, wybór oraz indywidualne dopasowanie wózka inwalidzkiego.
- Nauka prawidłowej, skutecznej i bezpiecznej eksploatacji wózka inwalidzkiego. Bez tego etapu oba wcześniejsze, a szczególnie drugi etap - zaopatrzenie, miałyby niewielką skuteczność. Dopiero nauka jazdy na wózku inwalidzkim, adaptacja do nowego sposobu przemieszczania, stwarza optymalne warunki powodzenia całego przedsięwzięcia. Do działań w tym etapie zaliczyć należy: naukę poruszania się na wózku, działania informacyjne na temat zasad bezpieczeństwa, szkolenie opiekunów odbiorców programu w zasadach asekuracji, konserwacja.
Zarówno użyczenie wózka jak i udział w obozie szkoleniowym FAR są bezpłatne.
Program "Pierwszy wózek" Fundacja Aktywnej Rehabilitacji realizuje na terenie całego kraju poprzez konsultantów i koordynatorów działających w poszczególnych województwach.
Informacji na temat
programu i nie tylko można znaleźć na stronie internetowej www.far.or.pl, lub w siedzibie Fundacji:
Warszawa, ul. Inspektowej 1
tel. 0*22 651 88 02, 651 88 03 a także u koordynatorów regionalnych
Autor: Adam Orzeł
Źródło: Stowarzyszenie Grupa Aktywnej Rehabilitacji
Komentarze
-
A po latach...
15.06.2016, 09:02Może teraz należałoby napisać artykuł o tym jak program wygląda po latach. Znajomy usłyszał od biura w bbydgoszczy,że nie pożyczą mu wózka,bo jest potrzebny na szkolenie z lekarzami, a on by obsikał poduszke. No jak tak można? A jednej dziewczynie nie chcieli pożyczyć,bo wózki są nowe, z pzu i nie mogą być zniszczone. To ja się pytam - po co one komu skoro nie cchą ich użyczać?odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz