Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wielka Gala Integracji 2005

05.12.2005

Nie poddaj się, bierz życie jakim jest! - te słowa, wraz z zespołem Myslovitz, śpiewało ponad 2,5 tys. osób zgromadzonych w Sali Kongresowej na tegorocznej Wielkiej Gali Integracji, która odbyła się 2 grudnia 2005 r.

Artur Rojek, lider zespołu MYSLOVITZ namawiał do wspólnego śpiewania

Obchody Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych rozpoczęło przedpołudniowe spotkanie z parlamentarzystami pod hasłem "Jaka Polska?", w trakcie którego niepełnosprawni posłowie i przedstawiciele organizacji działających na rzecz niepełnosprawnych omawiali najważniejsze dla środowiska kwestie. W trakcie panelu odbyło się pierwsze publiczne wystąpienie ministra Pawła Wypycha w roli Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, który został zaprzysiężony kilkanaście godzin wcześniej.

Natomiast wieczorna - dziesiąta już - Gala Integracji, którą prowadziła wraz z Piotrem Pawłowskim Małgorzata Kożuchowska, była uroczystym podsumowaniem całorocznych działań Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i podziękowaniem dla wszystkich, którzy przyłączyli się do naszych kampanii prowadzonych na rzecz niepełnosprawnych.

Zostały zaprezentowane filmowe wizytówki - osiągnięcia różnych miast Polski (Zielonej Góry, Krakowa, Gdyni, Mysłowic, Poznania, Warszawa, Wrocław) w dziedzinie aktywizowania i wspierania osób niepełnosprawnych. Do najciekawszych pomysłów należały: dostosowanie winnicy na wzgórzu do potrzeb niepełnosprawnych w Zielonej Górze, pomysłowe piaskownice dostępne dla dzieci poruszających się na wózkach i strażacy znający język migowy w Gdyni czy dostępny w stu procentach tabor autobusowy w Poznaniu.

Przedstawiciele Wrocławia: Jarosław Duda i Sławomir Piechota
Wrocław - władze miasta wprowadzają w życie program "Uwolnij rozum - Wrocław bez barier", który ma na celu zwiększenie aktywności i samodzielności osób niepełnosprawnych, m.in. poprzez tworzenie zakładów aktywizacji zawodowej oraz zachęcanie do zatrudniania niepełnosprawnych. Do ich potrzeb dostosowuje się zarówno obiekty użyteczności publicznej (podjazdy i obniżone krawężniki w sklepach, przychodniach, urzędach), jak i parki.

Przedstawicielka Poznania: Dorota Potejko, Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych
Poznań - to tutaj odbywają się Międzynarodowe Targi całkowicie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ciekawostką jest to, że prawie wszystkie autobusy komunikacji miejskiej są niskopodłogowe! Wiele z nich jest dostosowanych również dla osób niewidomych. Władze miasta starają się likwidować wszelkie bariery, nie tylko architektoniczne, by ułatwić osobom niepełnosprawnym załatwianie codziennych spraw - tłumacze języka migowego w przychodni i urzędzie, dostępność do obiektów publicznych i instytucji.

Przedstawiciele Mysłowic - Gabriela Magdziorz, Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych, Grzegorz Osyra, Prezydent Miasta
Mysłowice - to jedno z nielicznych śląskich miast, w których podejmuje się tak wiele inicjatyw na rzecz osób niepełnosprawnych. Nowatorskim pomysłem są zajęcia malarstwa emocjonalnego, podczas których powstają niezwykłe obrazy. Mysłowice to także prężnie działający ośrodek sportu, który może poszczycić się dziewczęcym zespołem koszykarskim (II liga) i męskim zespołem piłki halowej (I liga). Coraz więcej obiektów użyteczności publicznej jest dostosowywanych do potrzeb osób niepełnosprawnych: windy i podjazdy w muzeach, urzędach i sklepach, specjalny transport dla  poruszających się na wózkach, stanowisko tłumacza języka migowego w Urzędzie Miejskim.

Adam Plackowski z Mysłowic wręcza organizatorom obraz namalowany przez swoich podopiecznych

Przedstawiciele Gdyni: Prezydent Miasta - Wojciech Szczurek, Beata Wachowiak-Zwara - Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych
Gdynia - jak przystało na nadmorskie miasto Gdynia zaprasza niepełnosprawnych do spacerów nad morzem (plaża i ścieżki spacerowe dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych) i do Oceanarium. Niskie krawężniki, podjazdy, a zatem dostęp do podstawowych obiektów, ułatwiają codzienne poruszanie się po tym urokliwym mieście. Swoistą ciekawostką jest to, że gdyńscy strażacy z własnej inicjatywy nauczyli się podstawowych zwrotów w języku migowym, by móc służyć pomocą także osobom niesłyszącym. Gdynia może poszczycić się także ulicą Świętojańską - niemalże całkowicie dostosowaną do osób niepełnosprawnych (podjazdy, przejścia dla pieszych, windy, parkingi).

Przedstawiciele Krakowa: Stanisława Urbaniak, Wiceprezydent Miasta, Bogdan Dąsal, Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych
Kraków - słynie z tego, że jest niezwykle chętnie odwiedzanym miastem turystycznym i stolicą kultury, stąd też wszelkie inwestycje dotyczące przebudowy Krakowa mają na celu dostosowane miasta do potrzeb osób niepełnosprawnych, które stanowią liczną grupę turystów. W wielu instytucjach kulturalnych (teatry, muzea, kina), obiektach użyteczności publicznej (urzędy pocztowe, przychodnie, sklepy, podziemia), ale także w kawiarniach i pubach, są specjalne podnośniki, podjazdy czy też windy.

Przedstawiciele Zielonej Góry: Elżbieta Smykał, Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych, Maciej Kozłowski, Zastępca Prezydenta
Zielona Góra - to miasto od stuleci słynące z winnic, przepięknych pagórków i wzgórz porośniętych winoroślami. Wśród nich znajduje się wzgórze, na które mogą wjechać także osoby poruszające się na wózkach! W Zielonej Górze osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z zajęć hipoterapeutycznych oraz licznych zajęć sportowych organizowanych przez Miejski Ośrodek Sporu i Rekreacji. Nic więc dziwnego, że miasto to ma silą reprezentację paraolimpijczyków.


Jak co roku Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji podziękowało osobom i instytucjom, które działają na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych, nie z formalnego obowiązku lecz z woli budowania społecznej integracji. W tym roku 25-osobowa Kapituła (którą stanowili laureaci konkursu z lat ubiegłych) przyznała Medale "Przyjaciel Integracji":

  • Kazimierzowi Kowalskiemu, dyrektorowi Hotelu Jan III Sobieski - otrzymał medal za ogromne zaangażowanie w promocję konkursu HOTEL BEZ BARIER wśród środowiska hotelarskiego.
  • Centrum Metodycznemu Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej - za upowszechnianie idei kształcenia i wychowania integracyjnego w Polsce.
  • TVP 3 - za stałe promowanie działań środowiska osób niepełnosprawnych oraz aktywne włączanie się w kampanie społeczne.

Od lewej: TVP 3 - Janusz Sejmej Dyrektor Telewizji Polskiej S.A. TVP 3 Regionalna, Kazimierz Kowalski - dyrektor Hotelu Jan III Sobieski, Jadwiga Bogucka (kierownik pracowni realizującej program) - Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczni-Pedagogicznej

Podczas Gali nastąpiło także rozwiązanie II edycji konkursu WARSZAWA BEZ BARIER, który był zorganizowany przez Pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. programu WARSZAWA BEZ BARIER oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy. Celem konkursu jest promowanie budownictwa dostępnego dla osób niepełnosprawnych. Na konkurs wpłynęło kilkadziesiąt wniosków, nagrodzono następujące obiekty:

GRAND PRIX

  • Muzeum Powstania Warszawskiego
    ul. Grzybowska 79

NAGRODY

  • Pałac Sprawiedliwości - Siedziba Sądu Najwyższego, Sądu Apelacyjnego, Instytutu Pamięci Narodowej,
    Plac Krasińskich 2/4/6
  • Dawna Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
    Krakowskie Przedmieście 26/28

WYRÓŻNIENIA

  • Restauracja Mirador i Tapas Kuchnia Hiszpańska
    ul. Grzybowska 2
  • Basen "Foka" Ośrodek Sportu i Rekreacji Dzielnicy Wola
    ul. Esperanto 5
  • Budynek mieszkalny wielorodzinny
    ul. Modlińska 201 a

Od lewej: Kazimierz Kuberski,  Sekretarz Stanu MPiPS, Paweł Wypych, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wręczają nagrody w ramach konkursu Warszawa bez barier: Prof. dr hab. Katarzyna CHAŁASIŃSKA-MACUKOW, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Profesor dr hab. Lech Gardocki, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Jan OŁDAKOWSKI, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego

Wyróżnieni w konkursie: Agnieszka Kręglicka, restauracja MIRADOR I TAPAS, Artur Seredyn, Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dzielnicy Warszawa Wola, Zenon Tabor, Prezes Zarządu Towarzystwa Budowlanego PROBUD SA

Z entuzjastycznym przyjęciem publiczności spotkała się niepełnosprawna artystka Paulina Zaleś, która podbiła serca wszystkich wykonaniem znanego przeboju Whitney Houston - I will always love you - i została nagrodzona owacjami na stojąco.

Paulina Zaleś

Idealnym podsumowaniem wieczoru i momentem, na który wszyscy czekali, był oczywiście występ gwiazdy wieczoru - zespołu Myslovitz - który dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń.

Zespół MYSLOVITZ

 

Tak znane przeboje jak: Długość dźwięku samotności, Sprzedawcy marzeń, Dla ciebie, Kraków czy wykonane na bis Peggy Brown - śpiewała dosłownie cała widownia.

Autor: redakcja portalu, Ewelina Domel
Zdjęcia: Piotr Stanisławski

Organizatorzy:

 

Partnerzy:

 

 

 



 

Patroni medialni:

   

Pomogli nam:

 


Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas