Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Najem mieszkania a pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego

29.03.2021
Autor: A.

Pobieram świadczenie pielęgnacyjne na dziecko 5-letnie z orzeczeniem o niepełnosprawności, wynajmuje jako osoba fizyczna mieszkanie, za to ryczałt w kwocie 8,5% od dochodu, czy na tej podstawie mogą odebrać mi świadczenie? Nie prowadzę żadnej działalności gospodarczej. 

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 17 Ustawy o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:

  1. matce albo ojcu,
  2. opiekunowi faktycznemu dziecka,
  3. osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  4. innym osobom, na których zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

– jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Pozostaje kwestia oceny, na ile wynajem pomieszczeń przez Panią zajmuje Pani czas, wprost z przepisu nie wynika, aby wynajmowanie lokalu przez Panią uniemożliwia otrzymywanie świadczenia pielęgnacyjnego, z pewnością gdyby najem przybrał postać działalności gospodarczej, istniałoby ryzyko stwierdzenia, iż podjęła Pani zatrudnienie, a co za tym idzie istniałaby podstawa odebrania Pani świadczenia.

Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas