Pomorze za dostępnością i niezależnym życiem. Powstał „Standard Minimum na rzecz Osób z Niepełnosprawnością”
Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot jako pierwszy wprowadza samorządowy „Standard Minimum na rzecz Osób z Niepełnosprawnością”. To pierwszy taki standard w historii, który obejmuje dziedziny życia takie jak: edukacja, dostępność i niezależne życie.
Standard stworzony przez pomorskich samorządowców ma służyć poprawie sytuacji osób z niepełnosprawnością i ich rodzin w takich obszarach jak edukacja, ochrona zdrowia i rehabilitacja, niezależne życie, a także dostępność i mobilność. Wszystko w duchu Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami.
Opieka wytchnieniowa i mieszkalnictwo
Według zapewnień „Standard Minimum” będzie realizowany m.in. poprzez organizowanie w poszczególnych samorządach opieki wytchnieniowej, finansowanej z budżetu centralnego. Samorządowcy zapewniają, że będą realizować wszelkie rządowe programy dotyczące kameralnych form mieszkalnictwa dla osób z niepełnosprawnością. Ponadto dokonają inwentaryzacji własnych zasobów komunalnych pod kątem tworzenia mieszkań dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Jest to realizacja zapisów standardów dotyczących niezależnego życia.
Akcja aktywizacja
Ponadto pomorscy samorządowcy zapowiedzieli prace nad zmianą działania urzędów pracy i promowanie rozwiązań takich jak praca zdalna czy part time job (dzielenie etatu między kilka osób), które ułatwią łączenie pracy zawodowej z opieką nad osobami zależnymi. Zaawansowane prace będą też podjęte w kwestii aktywizacji zawodowej samych osób z niepełnosprawnościami, poprzez, na przykład, monitorowanie sytuacji absolwentów.
Wspólne działania samorządów
W pierwszym etapie samorządy planują postawić na edukację – według ambitnych założeń wszyscy pracownicy sfery publicznej – kierowcy autobusów, nauczyciele, lekarze, urzędnicy itp. mają zapoznać się z tematyką niepełnosprawności. Ma też powstać metropolitalny podręcznik savoir-vivre’u wobec osób z niepełnosprawnością. Ponadto samorządy zrzeszone w Obszarze Metropolitalnym zobowiązały się do podpisania porozumień w sprawie transportu osób z niepełnosprawnościami, a także tworzenia na swoim terenie szkół specjalnych.
W proces tworzenia „Standardu Minimum” zaangażowała się także Integracja. W pracach nad nim brała udział Anna Dobkowska, szefowa Centrum Integracja w Gdyni.
„Standard Minimum na rzecz Osób z Niepełnosprawnością” przyjęło 59 miast, gmin i powiatów stowarzyszonych w Obszarze Metropolitalnym.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Ustawa o asystencji osobistej. Konsultacje trwają jeszcze tylko do jutra!
- Komunikacja alternatywna i wspomagająca
- Audiodeskrypcja i touch tour do spektaklu „Strach zżerać duszę”
- Integracja 6/2024 (PDF podstawowy i PDF dostępny)
- Sąd Najwyższy: rodzicom nie przysługuje wynagrodzenie za opiekę prawną nad ubezwłasnowolnionym dzieckiem
Komentarz