Pytania o „Wsparcie w starcie”. Czy pożyczkę na utworzenie miejsca pracy można spłacić wcześniej?
Czy pożyczkę na utworzenie miejsca pracy można spłacić wcześniej i z jakimi kosztami to się wiąże? Odpowiadamy.
Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” finansowany jest przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, a realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Program wspiera m.in. opiekunów osób z niepełnosprawnością. We wcześniejszym materiale przedstawiliśmy w 10 krokach, jak starać się o pieniądze na własny biznes i stworzenie miejsca pracy.
Program daje możliwość uzyskania pożyczki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej lub utworzenie jednego lub nawet więcej nowych miejsc pracy. Można skorzystać także z obu możliwości. O co najczęściej pytają zainteresowane programem osoby? W kolejnych artykułach z cyklu dotyczącego programu będziemy odpowiadać na te wątpliwości.
Pytanie: Czy pożyczkę na utworzenie miejsca pracy można spłacić wcześniej i z jakimi kosztami to się wiąże?
Odpowiedź: Tak, taką pożyczkę można spłacić wcześniej. Zaciągający ją nie poniesie żadnych kosztów w związku z tym, pod warunkiem, że utworzone dzięki pożyczce miejsce pracy będzie utrzymane w jego firmie co najmniej przez jeden rok.
W przypadku nieutrzymania stanowiska pracy przez wymagany regulaminem okres minimum 12 miesięcy, pożyczkobiorca zobowiązany jest do zwrotu pożyczki wraz z podwyższonymi odsetkami (ustawowymi – w przypadku spłaconej kwoty pożyczki, referencyjnymi – w przypadku pozostającej do spłaty kwoty pożyczki).
Jeżeli utworzone z pożyczki stanowisko pracy zostanie zlikwidowane po upływie 12 miesięcy, a przed upływem 36 miesięcy od jego utworzenia – pożyczkobiorca zobowiązany jest do spłaty pożyczki z oprocentowaniem podwyższonym do wysokości stopy referencyjnej.
Artykuł powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz