XIV Światowy Dzień Chorego
Co roku 11 lutego, w uroczystość Matki Bożej z Lourdes - Kościół obchodzi Światowy Dzień Chorego. Ustanowił go Jan Paweł II 13 maja 1992 r., w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie.
Dzień 11 lutego został wybrany na obchody, gdyż tego dnia w 1984 r. został ogłoszony pierwszy w dziejach Kościoła List Apostolski „Salvifici doloris” poświęcony wartości ludzkiego cierpienia. Główne obchody pierwszego Światowego Dnia Chorego odbyły się w 1993 r. w Lourdes we Francji.
W tegorocznym orędziu z okazji Światowego Dnia Chorego papież Benedykt XVI zwrócił szczególną uwagę na cierpnie osób chorych psychicznie i ich rodzin. Papież podkreślił, że już jedna piąta ludzkości cierpi na różnego rodzaju zaburzenia umysłowe. Przyczyniają się do tego zarówno konflikty zbrojne, terroryzm, przemoc, które pozostawiają trwałe piętno na ludzkiej psychice, jak również kryzys wartości moralnych, powodujące osamotnienie człowieka, rozbicie rodziny, marginalizację chorych.
Z okazji Światowego Dnia Chorych list do wiernych skierował także metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz. Podkreślił w nim, że żadna choroba nie jest karą Bożą. W liście czytamy także: „Nie należy się bać i wstydzić choroby psychicznej, a człowiekowi dotkniętemu przez tę słabość i jego rodzinie należy się pomoc i wsparcie”.
W tym roku centralne uroczystości Światowego Dnia Chorego odbędą się w Adelajdzie w Australii. W Polsce w kościołach, szpitalach i domach pomocy społecznej zostaną odprawione msze w intencji chorych.
Opracowanie: Dorota Landsberger
Źródło: gazeta.pl, wiara.pl
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Ustawa o asystencji osobistej. Konsultacje trwają jeszcze tylko do jutra!
- Komunikacja alternatywna i wspomagająca
- Audiodeskrypcja i touch tour do spektaklu „Strach zżerać duszę”
- Integracja 6/2024 (PDF podstawowy i PDF dostępny)
- Sąd Najwyższy: rodzicom nie przysługuje wynagrodzenie za opiekę prawną nad ubezwłasnowolnionym dzieckiem
Dodaj komentarz