Warszawa: 902 – kurs na szczepienie
Warszawa pomoże mieszkańcom dojechać do punktu szczepień na stadionie PGE Narodowym. Od 28 stycznia chętni będą mogli korzystać ze specjalnej, bezpłatnej linii 902 o nazwie „Kurs na szczepienie”.
W całym kraju trwa proces masowego szczepienia – jeden z punktów szczepień znajduje się na stadionie PGE Narodowym. To bardzo rozległy teren – odległość od stacji metra Stadion Narodowy do punktu to około kilometr. Pokonanie takiego dystansu, szczególnie dla seniorów, może być trudne.
Dlatego od 28 stycznia, uruchamiamy specjalną autobusową linię 902, której trasa połączy stacje metra i kolei z punktem szczepień i punktem rejestracji. Przejazd będzie bezpłatny. Autobus będzie jeździł we wszystkie dni tygodnia co 20 minut. Pierwszy odjazd z przystanku przy metrze w kierunku punktu szczepień zaplanowano o godz. 7.20, a ostatni o godz. 20.02. W przeciwną stronę, w kierunku metra, autobusy spod stadionu PGE Narodowego ruszą: pierwszy o godz. 7.38, ostatni o godz. 20.20. Oto trasa:
902 METRO STADION NARODOWY – Sokola – J. Zamoyskiego – teren Stadionu Narodowego – Sokola – METRO STADION NARODOWY.
Przystanki będą przy wyjściu z metra i ze stacji kolejowej (czyli tu, gdzie dziś stają autobusy 125, 146, 147, 202, E-1), w pobliżu budynku dworca kolejowego Warszawa Stadion, na wysokości punktu szczepień i przy punkcie rejestracji w rejonie ronda Waszyngtona.
Na przystankach pomocą pasażerom będą służyli informatorzy ZTM.
Warszawa wspiera seniorów
Specjalna linia autobusowa, która dowiezie mieszkańców do punktu szczepień na stadionie PGE Narodowym, to tylko jedno z wielu działań, które podejmuje miasto, żeby pomóc swoim mieszkańcom.
Warszawa przygotowała specjalne wsparcie dla powstańców warszawskich podczas szczepień przeciwko COVID-19. Decyzją prezydenta Rafała Trzaskowskiego każdy powstaniec otrzyma specjalną opiekę – pomoc wolontariusza i bezpłatny transport do miejskiego punktu szczepień. Natomiast do osób, które nie będą mogły samodzielnie udać się do wskazanej placówki, przyjedzie zespół medyczny, który wykona szczepienie w domu. Uruchomiliśmy specjalny numer telefonu 726-290-189, pod którym można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące pomocy przygotowanej przez miasto.
Transport dla osób niesamodzielnych i z niepełnosprawnościami
Warszawa organizuje transport dla osób, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N albo odpowiednio I grupie z wyżej wymienionymi schorzeniami. Będziemy realizować przewozy transportem niespecjalistycznym i specjalistycznym. W przypadku przewozów pojazdami specjalistycznymi – uprawniona jest osoba, która porusza się na wózku i nie jest w stanie korzystać z pojazdów osobowych. Usługa nie pełni funkcji transportu medycznego i w związku z tym nie jest świadczona dla osób wymagających przewozu w pozycji leżącej. Koordynacją przejazdu osób z niepełnosprawnościami do punktów szczepień zajmuje się Centrum Usług Społecznych „Społeczna Warszawa”. Przed realizacją usługi transportu wymagane będzie złożenie oświadczenia u kierowcy o posiadanym aktualnym orzeczeniu o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupie z wyżej wymienionymi schorzeniami. Powyższe oświadczenie będzie podstawą do zrealizowania usługi. Kierowca transportu osobowego będzie weryfikował dane na podstawie okazanego dowodu osobistego i dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność.
Od 25 stycznia osoby spełniające powyższe kryteria mogą umawiać transport pod specjalnym numerem telefonu: (22) 333-44-33 na hasło: „Wawa Taxi bez barier – szczepienia przeciwko Covid-19”. Transport należy umawiać z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem.
Transport dla niesamodzielnych seniorów 70+
Przypominamy, że we wszystkich dzielnicach miasta działają dzielnicowe zespoły „Warszawa Wspiera”, które składają się z pracowników urzędów dzielnic, ośrodków pomocy społecznej oraz lokalnych organizacji pozarządowych i ich wolontariuszy. W ramach swojej działalności pomogą i poinformują o najważniejszych zasadach dotyczących szczepień, punktów szczepień oraz możliwości pomocy. Transport dla osób powyżej 70. roku życia organizowany będzie dla osób, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu z miejsca zamieszkania do najbliższego punktu szczepień. Osoby niesamodzielne, niezamożne i samotne mogą skontaktować się w sprawie transportu z dzielnicowym zespołem „Warszawa Wspiera”. Pracownik dzielnicowego zespołu wsparcia zweryfikuje możliwości udzielenia pomocy w tym zakresie m.in. poprzez współpracę z OPS i przekaże zlecenie np. straży pożarnej.
Mobilne zespoły szczepień – kto może skorzystać?
Osoby z niepełnosprawnościami i niesamodzielne, które nie mogą dotrzeć do punktów szczepień COVID-19, mogą korzystać ze szczepień wykonywanych przez zespoły wyjazdowe.
W punktach szczepień utworzonych w miejskich przychodniach, została przewidziana możliwość wykonania szczepionki przez zespoły wyjazdowe w miejscu zamieszkania lub przebywania pacjenta.
Aby umówić szczepienie przez zespół wyjazdowy, należy skontaktować się z całodobową bezpłatną infolinią pod numerem 989 lub bezpośrednio z wybranym punktem szczepień i koniecznie zaznaczyć, że jest się osobą niepełnosprawną lub niesamodzielną i chce się skorzystać z mobilnego punktu szczepień.
Zespoły wyjazdowe będą przyjeżdżać do miejsca zamieszkania lub przebywania pacjenta i dokonywać szczepień na miejscu. Lekarz z zespołu wyjazdowego może również dokonać kwalifikacji do szczepień. Pacjent otrzyma dwie dawki szczepionki z kilkutygodniowym odstępem, więc mobilny punkt szczepień odwiedzi go dwukrotnie.
Pacjent przed podaniem szczepionki zostanie zbadany przez lekarza. Specjalista przeprowadzi z pacjentem wywiad na temat stanu jego zdrowia. Pacjent wypełni też ankietę, którą dostarczy zespół wyjazdowy. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, to osoba zostanie zaszczepiona w domu. Po szczepieniu należy odczekać 15-30 minut, aby upewnić się, że nie wystąpiła żadna gwałtowna reakcja organizmu.
Więcej informacji o Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Ustawa o asystencji osobistej. Konsultacje trwają jeszcze tylko do jutra!
- Komunikacja alternatywna i wspomagająca
- Audiodeskrypcja i touch tour do spektaklu „Strach zżerać duszę”
- Integracja 6/2024 (PDF podstawowy i PDF dostępny)
- Sąd Najwyższy: rodzicom nie przysługuje wynagrodzenie za opiekę prawną nad ubezwłasnowolnionym dzieckiem
Dodaj komentarz