Sprawnie dla niesprawnych: pokojowa demonstracja w Katowicach
Śląskie Stowarzyszenie Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych “Akcent” zaprasza do wzięcia udziału i osobistego wsparcia pokojowej demonstracji osób niepełnosprawnych, która jest organizowana w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Sprawnie dla Niesprawnych".
Demonstracja odbędzie się w Katowicach na Placu Szewczyka (dworzec autobusów miejskich przed dworcem PKP) w dniu 14 marca 2006 (wtorek) o godzinie 14:30. Organizatorzy zamierzają przekazać Marszałkowi Województwa oraz parlamentarzystom i dyrektorowi Oddziału NFZ petycję.
Celem kampanii społecznej „Sprawnie dla Niesprawnych”, która ogarnęła już cały kraj, jest doprowadzenie do zaktualizowania standardów zaopatrzenia w sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze oraz zmiany limitów refundacji. Kampania ma również zwrócić uwagę społeczną na negatywne, często bardzo dramatyczne, konsekwencje niesprawności obecnego systemu. Chcemy rozpocząć szeroką dyskusję społeczną na temat zmiany i racjonalizacji systemu zaopatrzenia medycznego w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Były to do tej pory tematy przemilczane, ponieważ dotyczą one osób niepełnosprawnych i terminalnie chorych, których głos jest zbyt słaby, ponieważ są uwięzieni we własnych domach, w łóżkach, na wózkach. Wszystkich, którzy cierpią, a nie mogą wziąć udziału w manifestacji będzie symbolizowała niema kolejka manekinów.
Polski system zaopatrzenia chorych w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze – wózki inwalidzkie, protezy kończyn, protezy piersi, materace przeciwodleżynowe, cewniki, pieluchomajtki, etc. – odbiega od norm i standardów stosowanych w innych krajach europejskich. Dla porównania - budżet wydatków na system refundacji w Czechach jest sześciokrotnie, a w Słowenii ośmiokrotnie wyższy niż w Polsce, uwzględniając przy tym dużo mniejszą liczbę mieszkańców tych krajów. Od lat nie zmieniły się w Polsce limity refundacji na sprzęt rehabilitacyjny, nie aktualizuje się również standardów terapeutycznych.
Wnioski organizacji pozarządowych
Autor: Marek Plura
Źródło: Śląskie Stowarzyszenie Edukacji i Rehabilitacji Osób
Niepełnosprawnych “Akcent”
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz