FIFA 13 przyjazna niepełnosprawnym
Gra FIFA 13, produkcji EA Sports, została uznana za najbardziej dostępną grę wideo minionego roku. Honorowe wyróżnienie przyznała jej Fundacja AbleGamers, która co roku wybiera gry stosujące ułatwienia.
Laur zwycięstwa FIFA 13 zawdzięcza przede wszystkim rozbudowanym możliwościom kontroli (m.in. remapowanie klawiszy, sterowanie tylko za pomoca myszki), wyraźnemu i intuicyjnemu menu, pomocom głosowym, opcjom ustawień kolorów (wzmocnienie lub osłabienie), przede wszystkim zaś - suwakom regulującym tempo i poziom trudności gry.
Potrzeby osób z niepełnosprawnościa znane są koncernowi Electronic Arts nie od dziś. W poprzednich latach zaszczytne miano gry roku zdobyły w tym samym rankingu inne tytuły amerykańskiego producenta: Star Wars: The Old Republic (2011), Dragon Age: Origins (2009) i Warhammer: Online (2008).
W uzasadnieniu tegorocznego wyboru fundacja podkreśliła również, że gry sportowe, takie jak FIFA czy NBA 2K, pomagają niepełnosprawnym graczom poczuć prawdziwe sportowe emocje.
AbleGamers wyróżniła ponadto grę XCOM Enemy Unknown z portfolio 2K Games, która w testach dostępności zdobyła maksymalną liczbę punktów (10) m.in. za możliwość sterowania przy pomocy jednej ręki, wyeliminowanie utrudnień dla graczy z niepełnosprawnością narządu słuchu i osób niewidzących kolorów.
Honorową wzmiankę dostała także gra Colour Bind niezależnego twórcy Finna Morgana, którą na każdym etapie powstawania konsultowano z ekspertami AbleGamers, co pozwoliło na znaczne dostosowanie jej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wytyczenie dobrych standardów dla kolejnych młodych producentów gier.
AbleGamers to organizacja non-profit, która edukuje i wspiera niepełnosprawnych graczy, dostarczając im m.in informacji o dostosowaniach gier wideo. Więcej informacji o działalności stowarzyszenia można znależć na stronie www.ablegamers.com.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz