BON we współpracy z organizacjami wypracuje nowe formy wsparcia na rynku pracy
Nowe formy wsparcia dla pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością, ale także wypracowanie instrumentów pomagających osobom niepełnosprawnym w założeniu firmy lub w poszukiwaniu i utrzymaniu pracy – to zakładane efekty projektu „Włączenie wyłączonych – aktywne instrumenty wsparcia osób niepełnosprawnych na rynku pracy”.
Będzie on realizowany do 30 czerwca 2023 r. przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON) w partnerstwie z Polskim Związkiem Głuchych, Polską Organizacją Pracodawców Osób Niepełnosprawnych oraz Stowarzyszeniem Czas, Przestrzeń, Tożsamość.
Cel: kompleksowe rozwiązania
Projekt ma na celu przygotowanie całościowej propozycji wdrożenia do systemu prawnego nowych lub zmodyfikowanych instrumentów wspierania aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami.
Jak podaje na swojej stronie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, celem będzie wypracowanie:
- instrumentu wspierania pracodawców w zakresie dostosowania do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, pozyskania niepełnosprawnego pracownika, utrzymania w zatrudnieniu przez ograniczenie skutków niepełnosprawności,
- instrumentu wspierania osób niepełnosprawnych w zakresie pozyskania przez nie zatrudnienia, w tym przechodzenia pomiędzy rehabilitacją społeczną a zawodową,
- instrumentu wspierania osób niepełnosprawnych w zakresie podejmowania przez nie działalności gospodarczej.
Oczekiwane efekty
Rezultatem projektu będzie podniesienie jakości działań realizowanych przez publiczne i niepubliczne podmioty na rzecz aktywizacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych, w szczególności nakierowane na wspieranie zatrudniania osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy.
Budżet projektu realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020, Działania 2.6, wyniesie 25 960 062,61 zł.
Komentarz