Odwołanie do sądu od orzeczenia o niepełnosprawności
Powiatowy zespół ds. orzekania i niepełnosprawności zmniejszył mi stopień z umiarkowanego na lekki, bo w ich opinii mój stan zdrowia się poprawił. Odwołując się do wojewódzkiego zespołu decyzja została podtrzymana i pozostaje mi jedynie odwołać się do rejonowego sądu pracy. W decyzji z wojewódzkiego zespołu był zapis, że mogę domagać się o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego. I nie rozumiem właśnie tego zapisu. Co daje mi taki adwokat lub radca? Czy jest sens zgłaszać wniosek o niego? Czy lepiej wynająć prywatnie. Czy w ogóle powinnam „zaopatrzyć” się w taką pomoc? Myślałam, że wystarczy po prostu się odwołać. Nie wiem czy powinnam korzystać z takiej pomocy?
Szanowna Pani,
trudno określić czy warto w Pani sprawie skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, nie znając akt sprawy. W takich sprawach jak w Pani przypadku, sąd powinien dopuścić dowód z opinii biegłych lekarzy, którzy następnie wydadzą opinie, do których powinna Pani móc się ustosunkować i wnieść ewentualne zastrzeżenia. Powinna Pani zgłosić wniosek dowodowy o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłych sądowych o odpowiednich specjalizacjach.
Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem; w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik