Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jakie świadczenia mi się należą?

06.05.2021
Autor: B.

Moja żona ma rentę socjalną i czy mi się należy opiekuńcze, że się nią opiekuję, ma upośledzenie umysłowe umiarkowane. I też się zajmuję dzieckiem naszym, też jest niepełnosprawne, nie chodzi, czy też się jej by należało, jako że ja jestem opiekunem dziecka i żony?

Szanowny Panie,

zgodnie z zapisami ustawy, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:

  • matce albo ojcu,
  • opiekunowi faktycznemu dziecka,
  • osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną (dziadkowie, rodzeństwo)
  • innym osobom, na których zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności,

jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą:

  • legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo
  • osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

O świadczenie pielęgnacyjne nad dzieckiem można się ubiegać o ile dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności a w nim muszą być zaznaczone w orzeczeniu wskazania zawarte w punktach 7. i 8. Pańska żona jednak nie mogłaby ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne nad dzieckiem ponieważ nie przysługuje ono, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo m.in. do renty socjalnej.

 O świadczenie pielęgnacyjne nad dzieckiem mógłby się ubiegać Pan, o ile dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności, a w nim muszą być zaznaczone w orzeczeniu wskazania zawarte w punktach 7. i 8. Czyli:

  • konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji;
  • konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji

Jeśli Pańskie dziecko posiada takie orzeczenie, z  punktami 7 i 8, a Pan nie podejmie lub zrezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem, może Pan ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne.

Z kolei nie mógłby Pan wystąpić o świadczenie pielęgnacyjne w związku z opieką nad żoną, ponieważ przysługuje ono gdy osoba wymagająca pomocy ma znaczny stopień niepełnosprawności.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas