Jak osoby niewidome korzystają z Internetu?
Koncern Energetyczny Energa SA wspólnie z agencją Janmedia Interactive przygotowały film dokumentalny pokazujący, w jaki sposób osoby niewidzące korzystają z zasobów Internetu i na jakie problemy podczas surfowania w sieci mogą się natknąć.
W dokumentalnym filmie pt.: „WWW” Bartek, niewidomy student Uniwersytetu Śląskiego, prezentuje, jak osoby niewidzące poruszają się w sieci, korzystając z programów odczytujących treści stron internetowych.
Bartek za pomocą swojego komputera nie tylko wyszukuje w Internecie materiały potrzebne mu do nauki, ale też administruje siecią komputerową, robi zakupy i wysyła przelewy ze swojego bankowego konta.
W filmie podkreślone zostało, jak duże możliwości osobom niepełnosprawnym daje dostęp do Internetu, dzięki któremu mogą one z łatwością docierać do informacji, nawiązywać kontakty czy podjąć pracę bez konieczności wychodzenia z domu. Wszystko to pod warunkiem, że strony internetowe zbudowane są w odpowiedni – trzymający się standardów WAI – sposób. W przeciwnym wypadku osoby niewidome napotykają na wiele trudności, które uniemożliwiają im dotarcie do poszukiwanych informacji – np. nieodpowiednio zbudowane menu, niedostępne elementy flash czy brak opisów tekstowych przy elementach graficznych sprawiają, że osoby niewidzące mają problemy z nawigowaniem po internetowych serwisach.
Specjaliści występujący w filmie podkreślali, że dostosowanie strony internetowej nie wymaga dużych kosztów i wysiłku, a wiele firm zaczęło zwracać uwagę na to, czy ich serwis jest dostępny dla wszystkich potencjalnych użytkowników.
Film można pobrać ze strony internetowej:
http://media.energa.pl/notatka_59372.html
Czytaj na temat standardów dostosowywania stron internetowych do
potrzeb osób niepełnosprawnych:
TyfloNet - serwis dla niewidomych i o
niewidomych (m.in. o dostępności stron dla osób
niewidzących)
Opracowanie: redakcja
Źródło: energa.pl
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz