Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak wyrobić paszport dla osoby z chorobą Alzheimera?

04.05.2021
Autor: A.

Jak wyrobić paszport osobie chorej na chorobę Alzheimera?

Szanowna Pani,

w związku z tym, że zgodnie z art. 82 Kodeksu cywilnego „nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli” można uznać, że osoba, która choruje na Alzheimera najprawdopodobniej nie jest w stanie podjąć świadomej decyzji, a to wyklucza możność złożenia ważnego podpisu w procedurze paszportowej.

Przy czym „wystarczy istnienie takiego stanu, który oznacza brak rozeznania, niemożność rozumienia posunięć własnych i posunięć innych osób oraz niezdawanie sobie sprawy ze znaczenia i skutków własnego postępowania” (wyrok SN z dnia 7 lutego 2006 r., IV CSK 7/05). W związku z tym najprawdopodobniej konieczne okaże się ubezwłasnowolnienie osoby chorej. Wniosek o paszport dla osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie składa opiekun ustanowiony przez sąd.

Obecnie, ze względu na stan epidemii, załatwienie spraw w wydziale paszportowym możliwe jest wyłącznie po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. Urzędnik pobiera odciski palców. Osoba ubezwłasnowolniona musi być obecna podczas składania wniosku, gotowy paszport  może odebrać ustanowiony przez sąd opiekun. Ubezwłasnowolnienie, niestety, jest procedurą nieco skomplikowaną i długotrwałą, trwa kilka miesięcy.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas