Powstał Atlas Miasta Łodzi dla Osób Niewidomych i Słabowidzących
Łódzki magistrat opracował pierwszy dotykowy Atlas Miasta Łodzi dla Osób Niewidomych i Słabowidzących. Opracowanie ma trafić m.in. do Polskiego Związku Niewidomych oraz szkół. Na początek wydano 100 egzemplarzy.
Atlas Miasta Łodzi dla Osób Niewidomych i Słabowidzących powstał w oparciu o rozwiązania wypracowane przy wykonaniu Atlasu Miasta Łodzi, który posiada opracowanie w wersji polskiej i angielskiej. Jest pierwszym tyflograficznym (wypukła grafika dla niewidomych) planem miasta Łodzi.
Atlas ma umożliwić osobom z dysfunkcją narządu wzroku poznanie poprzez dotyk, zrozumienie i odwzorowanie różnych aspektów geograficznych związanych z lokalizacją Łodzi na terenie kraju, województwa oraz położeniem ważnych obiektów i ulic w mieście.
Opracowanie ma trafić m.in. do ośrodków szkolno-wychowawczych dla dzieci słabowidzących i niewidomych oraz Polskiego Związku Niewidomych. Na początek wydano 100 egzemplarzy, bo na tyle pozwalają środki w tegorocznym budżecie miasta - powiedział PAP rzecznik prezydenta miasta Marcin Masłowski.
Szczegółowa mapa dla osób niewidomych
Atlas składa się z 21 plansz, wykonanych w druku wypukłym, podzielonych na dwie części - ogólną, ukazującą położenie Łodzi w kraju i województwie, oraz szczegółową - pokazującą ważne miejsca w mieście.
Plansze składają się z kolorowej wkładki wydrukowanej na kartonie w druku płaskim i powiększonym, przydatnym dla osób słabowidzących, oraz wykonanego technologią termoformowania z folii PET wypukłego obrazu mapy.
Plansze plastikowe zawierają również opisy przedstawione w alfabecie Braille'a. Do atlasu dołączono broszurę z wykazem plansz, skrótów i obiektów zamieszczonych na mapach (drukiem czarnym oraz w alfabecie Braille'a).
W skład zespołu redakcyjnego opracowania weszli m.in. dyrektor Łódzkiego Ośrodka Geodezji, rzecznik ds. osób niepełnosprawnych oraz przedstawiciele Polskiego Związku Osób Niewidomych. W przygotowaniu wsparcia pod względem technicznym i merytorycznym udzielili także pracownicy Fundacji Szansa dla Niewidomych.
Według łódzkiego magistratu plany miast dla osób niewidomych lub słabowidzących posiadają także Warszawa, Kraków, Poznań i Płock.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz