piątek, 29 marca 2024 r.
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji- KRS 0000 102 130









































ss

NASZ BIULETYN
Wpisz swoj e-mail:
Zintegrowany system na rzecz zatrudnienia osób niepełnosprawnych
Autor: Magda Gajda, Źródło: informacja własna

- Z dyskryminacją osób niepełnosprawnych na rynku pracy można skutecznie walczyć – zapewniają przedstawiciele kilku organizacji pozarządowych realizujących w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL program – „ Niepełnosprawni - samodzielność, rodzina, rehabilitacja, edukacja, praca – system zintegrowany”.

Projekt, w trwającym właśnie jego II etapie, skierowany jest do grupy ok. 50 mieszkańców trzech warszawskich dzielnic – Wawer, Wola i Bemowo. Beneficjentami są osoby w wieku od 18 do 55 lat, z dysfunkcjami narządów ruchu, wzroku, mowy i innymi schorzeniami, nie pracujące, nie uczestniczące aktywnie w życiu społecznym, spędzające życie zazwyczaj w domach w otoczeniu najbliższej rodziny lub utrzymywane przez państwo. Adresatami programu są również członkowie rodzin oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych.

Program nie ma charakteru pomocowego. Jego celem jest wypracowanie zasad pomocy osobom niepełnosprawnym w ułatwieniu im prowadzenia normalnego życia – zgodnego z ich możliwościami i aspiracjami – w takich sferach jak samodzielność, edukacja, dom – rodzina czy miejsce pracy. Z uczestnikami projektu prowadzone są pogłębione wywiady dostarczające szczegółowej wiedzy o ich potrzebach i ujawniające obszary gdzie ich aktywność może być utrudniona, w których jest i może być pełna i satysfakcjonująca. Na koniec każda  z osób otrzymuje propozycję „indywidualnej ścieżki rozwoju” – edukacyjnego, zawodowego, społecznego, rodzinnego i emocjonalnego. W ramach programu prowadzone będą również warsztaty komputerowe, aktywizacji zawodowej i umiejętności społecznych oraz umiejętności samokształcenia i nauki języka angielskiego, a także organizowane będą grupy wsparcia, grupy terapeutyczne i konsultacje indywidualne. Beneficjenci otrzymają także pomoc asystenta, a w uzasadnionych przypadkach zwrot kosztów dojazdu na zajęcia, poradnictwo prawne i socjalne.

Opisane działania prowadzone będą do końca marca 2008 roku. Równolegle – z początkiem przyszłego roku wdrażany zostanie III etap, którego założeniem jest rozpropagowanie i w miarę możności praktyczne wdrażanie opracowanych na warszawskiej grupie standardów w całym kraju. 

Partnerzy projektu przewidują również zorganizowanie szkolenia dla ok. 100 nauczycieli szkół średnich, w których uczy się młodzież niepełnosprawna. Przetestowany program i materiały szkoleniowe zostaną później udostępnione pedagogom szkół średnich z terenu całej Polski.

Niezwykle istotnym beneficjentem programu są pracodawcy. Realizatorzy chcą pomóc firmom, przedsiębiorstwom, instytucjom w świadomym wyborze pracowników niepełnosprawnych dostarczając im wiedzy o różnych możliwościach świadczenia pracy przez osoby niepełnosprawne oraz rozwiązaniach prawnych i finansowych wspierających ich zatrudnienie oraz przedstawić im katalog dobrych praktyk z tego zakresu.

Powstał portal internetowy www.samiosobie.org.pl, który zawiera pełne informacje o Projekcie, ale przede wszystkim ma służyć małym organizacją pozarządowym jako trybuna informacji i wymiany doświadczeń.
Klamrą spinającą doświadczenia, metody pracy, wypracowane narzędzia i modele są propozycje zmian w polityce społecznej kraju, która jak dotąd wychodzi od wszelakich niemożności/ deficytów osób niepełnosprawnych, a w naszym założeniu powinna poszukiwać i podkreślać ich możliwości. Jeśli dla każdej osoby niepełnosprawnej (ale przecież pełnoprawnego obywatela kraju) opracowana będzie „indywidualna ścieżka rozwoju” jest duża szansa, że zamiast do ośrodka pomocy społecznej trafią na otwarty rynek pracy.

Partnerami projektu są następujące organizacje:
- Fundacja Pomocy Ludziom Niepełnosprawnym,
- Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Problemami Emocjonalnymi SPOZA,
- Fundacja TUS,
- Fundacja Pomocy Młodzieży i Dzieciom Niepełnosprawnym HEJ, KONIKU,
- Polskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Niskiego Wzrostu,
- Polska Fundacja Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym ECHO,
- Państwowy Fundusz Rehabilitacji osób Niepełnosprawnych.

Projekt realizowany jest przy udziale środków EFS.

Copyright by Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji