Poznań: Młodzież niepełnosprawna na ścieżkach ku normalizacji - konferencja
Urząd Miasta Poznania organizuje w dniach 17 do 24 września 2006 kolejną międzynarodową konferencję, na której omawiane będą problemy niepełnosprawnych, tym razem niepełnosprawnej młodzieży.
Wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie instytucjom, organizacjom i partnerom leży na sercu poprawa warunków życia niepełnosprawnych w społeczeństwie, wprowadzenie pozytywnym zmian w system kształcenia, tak by nie marginalizowano uczniów niepełnosprawnych oraz normalizacja polityki społecznej adresowanej do dzieci i młodzieży z ograniczeniem sprawności. Zarówno urzędy, które realizują ściśle określone strategie wobec osób niepełnosprawnych, jak i organizacje, które działają na rzecz aktywizacji i integracji tej grupy społecznej oraz partnerzy, czyli organizujące wiele działań społecznych Centrum Naukowo-Społeczne GSK oraz Kompania Piwowarska, chętnie podjęli się współpracy przy przygotowywaniu i organizowaniu tego wydarzenia.
W ramach seminarium uczestnikom zaproponowano udział w międzynarodowej konferencji zatytułowanej Młodzież niepełnosprawna w przestrzeni społecznej – ścieżki ku normalizacji, którą zaplanowano na dni od 18 do 20 września 2006 r. Udział w niej potwierdzili przedstawiciele samorządu terytorialnego oraz organizacji zainteresowanych społeczną pozycją niepełnosprawnej młodzieży, jej możliwościami na rynku pracy, w instytucjach, edukacji i w polityce społecznej. Do podzielenia się doświadczeniami i do udziału w pracach warsztatowych i dyskusjach panelowych zaproszono specjalistów z Francji i Polski, przede wszystkim z regionów partnerskich Bretanii i Wielkopolski. W gronie specjalistów są przedstawiciele nauki, autorzy koncepcji stanowiących podstawę strategii polityki społecznej oraz osoby odpowiedzialne za jej realizację.
Celem tego kilkudniowego spotkania jest nawiązanie kontaktów z
organizacjami i jednostkami samorządowymi otwartymi na podjęcie
aktywnej współpracy w zakresie wymiany doświadczeń oraz tworzenia i
realizacji wspólnych programów wspierających w Polsce i we Francji.
Uczestnicy spotkania zaprezentują instrumenty prawne służące
wspieraniu młodzieży niepełnosprawnej oraz strategie społeczne
ukierunkowane na normalizację i praktyczne rozwiązania w osiąganiu
celów polityki społecznej. Określą też zadania, które należy
zrealizować, by tworzyć odpowiednie warunki do integracji młodzieży
z niepełnosprawnością.
Organizatorzy konferencji zakładają, że dzięki roboczemu
charakterowi seminarium, uda się odpowiedzieć na pytania dotyczące
sposobów funkcjonowania młodzieży niepełnosprawnej w przestrzeni
społecznej i określić potencjalne drogi osiągania normalizacji.
Ważne jest także, by określić czyim zadaniem w praktyce społecznej
jest tworzenie warunków do samorealizacji młodych ludzi z
niepełnosprawnością oraz jak i przez kogo na poziomie
instytucjonalnym i pozainstytucjonalnym realizowane są zadania
nastawione na ich integrację i samorozwój.
Konferencja jest organizowana przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Domu Bretanii i Centrum Innowacji Społecznej SIC!. Patronat nad wydarzeniem objął Wojewoda Wielkopolski Tadeusz Dziuba, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny. Partnerami konferencji są Centrum Naukowo-Społeczne GlaxoSmithKline oraz Kampania Piwowarska.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz