wtorek, 26 listopada 2024 r.
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji- KRS 0000 102 130









































ss

NASZ BIULETYN
Wpisz swoj e-mail:
"Z WTZ do pracy – rozwiązania systemowe". Konferencja PSOUU
Autor: opr. red. ngo.pl

Liczba osób z niepełnosprawnością intelektualną zarejestrowanych w urzędach pracy jako osoby poszukujące pracy bądź bezrobotne wynosi 2,7% wszystkich osób niepełnosprawnych zarejestrowanych w PUP-ach. Osoby te nie są zatrudniane, ponieważ nadal funkcjonują stereotypy w podejściu do nich, zakładające, że nie są one zdolne do jakiejkolwiek pracy, ale także często powodem tego jest ich nieprzygotowanie społeczne i funkcjonalne oraz nieprzygotowanie zawodowe.

Uzyskiwanie przez osoby niepełnosprawne intelektualnie pozytywnych rezultatów na drodze zawodowej wymaga kompleksowych, ciągłych działań - od wstępnej aktywizacji, poprzez diagnozę, doradztwo zawodowe, szkolenie aż do zatrudnienia i wspierania w zatrudnieniu. Osoby umiarkowanie i znacznie upośledzone z mentalnymi problemami są niezaradne i nie mają rozeznania wystarczającego do samodzielnego korzystania z usług instytucji rynku pracy.

W działaniach z zakresu rehabilitacji społeczno-zawodowej w Polsce problemem są rozwiązania systemowe dotyczące aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz koordynacja tych działań i wymiana informacji. Jednocześnie podejmowane działania nie do końca odpowiadają potrzebom samych osób niepełnosprawnych. Pracownicy instytucji zajmujących się ich problemami - PCPR-y, MOPS-y, GOPS-y traktują często osoby niepełnosprawne tak, jak innych beneficjentów opieki społecznej. Dotyka to szczególnie osób z niepełnosprawnością intelektualną. Stereotypy plus podejście charytatywne pozbawiają te osoby - niekoniecznie celowo - możliwości aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym. Natomiast w urzędach pracy osoby te są traktowane jako dodatkowy problem - mają zabezpieczenie w postaci renty socjalnej, nie są przecież bezrobotni! Większej uwagi pracowników PUP wymagają osoby pełnosprawne, często pozbawione zasiłków czy jakichkolwiek dochodów. Pracownicy zazwyczaj nie znają specyfiki niepełnosprawności intelektualnej, nie wiedzą co to jest rehabilitacja społeczna, nie wiedzą czym dla tych osób jest praca, nie potrafią także ocenić możliwości zawodowych osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Konferencja, która odbędzie się 2 i 3 października 2006 w Warszawie, pozwoli na zdobycie wiedzy z zakresu aktywizacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną przez kadrę merytoryczną warsztatów terapii zajęciowej, Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, starostw powiatowych, Powiatowych Urzędów Pracy, decydentów w jednostkach samorządu terytorialnego, legislatorów (środowisko akademickie, członkowie sejmowej Komisji Polityki Społecznej), pracodawców. To dla nich przeznaczona jest konferencja.

Organizator - Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - jest przekonane, że realizacja projektu – informacje przekazane podczas konferencji oraz zapisane w materiałach pokonferencyjnych, a także artykuły, które ukażą się we wszystkich, dużych dziennikach regionalnych - poszerzą krąg osób mających świadomość i potrzebę tworzenia stałej współpracy, co doprowadzi do zwiększania wrażliwości, zainteresowania i znajomości problematyki zatrudniania osób niepełnosprawnych wśród głównych podmiotów uczestniczących w kreowaniu i realizacji procesów społeczno-gospodarczych na poziomie regionalnym i lokalnym.
Konferencja wpisuje się także w żywą, prowadzoną w różnych środowiskach, dyskusję o warsztatach terapii zajęciowej (WTZ). Jakie mają być ich cele i funkcje? Jakie miejsce w systemie służb aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych? Kto i jak długo mógłby z nich korzystać? Jaka ma być ich przyszłość?

Omówione będą różne aspekty działalności WTZ w kontekście przygotowania do pracy, w tym z perspektywy potrzeb zakładu aktywności zawodowej i zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

Przez gości zagranicznych zaprezentowane zostaną - rozwiązanie niemieckie o nazwie warsztaty pracy chronionej (Werkstätten für behinderte Menschen) oraz dynamicznie rozwijającą się na świecie formę zatrudnienia wspomaganego na otwartym rynku pracy (supported employment). Przedstawiony zostanie rządowy projekt systemu aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych ze szczególnymi trudnościami w wejściu na rynek pracy i w życiu w integracji oraz społeczna koncepcja systemu, opracowana przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Informacja pochodzi z portalu www.ngo.pl

Copyright by Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji