PFRON z kolejnym numerem kwartalnika o niepełnosprawności
Ukazało się kolejne wydanie czasopisma naukowego „Niepełnosprawność – zagadnienia, problemy, rozwiązania”, którego wydawcą jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W aktualnym numerze, pod redakcją Wojciecha Skiby i Aleksandry Perchli-Włosik, znalazły się m.in.: podsumowanie "Światowego raportu o niepełnosprawności" oraz artykuły dotyczące zatrudnienia, techniki i technologii.
"Światowy raport o niepełnosprawności" to pierwszy globalny raport dotyczący tej problematyki opracowany przez Światową Organizację Zdrowia. 28-stronicowe podsumowanie, które publikuje kwartalnik, dokumentuje bieżacą sytuację osób z niepełnosprawnością, wskazuje obszar deficytów wiedzy w tym zakresie i potrzebę dalszych badań. Wynikające z dokumentu rekomendacje mają na celu budowanie społeczeństwa integracyjnego, które umożliwi osobom z niepełnosprawnoscią pełny rozwój - w każdej dziedzinie życia.
W numerze I/2013(6) przeczytamy także o problemie dostosowywania stron internetowych administracji publicznej do standardów dostępności. Osoby z dysfunkcjami napotykają w wirtualnym świecie na mnóstwo barier, które utrudniają - lub uniemożliwiają - im dostęp do wielu treści i usług. Aby zniwelowac problem wykluczenia cyfrowego, konieczne jest projektowanie witryn w duchu dostępności. Problem ten przedstawia w swoim artykule Anna Hołda-Wydrzyńska z Katedry Publicznego Prawa Gospodarczego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.
Kwestię planowania dostępności - tym razem przestrzeni publicznej - porusza w bieżącym wydaniu także Kamil Kowalski, specjalista ds. projektowania dostępnego z Biura Planowania Dostępności w Warszawie. Autor przedstawia ideę planowania projektowania uniwersalnego i konfrontuje ją z obecnym stanem prawnym (ustawa Prawo budowlane oraz akty wykonawcze) oraz przebiegiem procesu budowlanego: od inwestora, poprzez architekta, projektanta i wykonawcę, na użytkowniku kończąc.
Ponadto w numerze znajdziemy artykuł "Działalność gospodarcza i rolnicza osób z niepełnosprawnością" autorstwa Marcina Garbata, pełnomocnika rektora ds. niepełnosprawnych, który przedstawia możliwości prowadzenia własnej działalności gospodarczej przez tę grupę obywateli, a także dostępne systemy wsparcia: dotacje ze źródeł publicznych na rozpoczęcie działalności gospodarczej (lub rolniczej), dofinansowanie do oprocentowania kredytu bankowego, przywileje podatkowe oraz pomoc rzeczową.
Magazyn - w formie elektronicznej (format: PDF) można pobrać ze strony PFRON.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz