Nieprzetarty Szlak: Artyści z niepełnosprawnością na przeglądzie teatrów
W dniach od 19 do 21 kwietnia 2013 roku w auli Caritas Archidiecezji Lubelskiej (al. Unii Lubelskiej 15) odbędzie się XXIII Międzynarodowy Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych – największa artystyczna impreza dla osób niepełnosprawnych w tej części Europy.
Impreza stanowi finał Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku – całorocznego cyklu działań artystycznych: plastycznych, muzycznych i teatralnych, których bohaterami są osoby z niepełnosprawnością. Ze względu na wysoki poziom artystyczny i organizacyjny realizowane w jego ramach imprezy wpływają na odbiór osób niepełnosprawnych w społeczeństwach Polski, Ukrainy, Białorusi i całej Europy.
– Zgodnie z tradycją nie chodzi tu o wybranie najlepszych, a o pełne radości spotkania tych wszystkich, którym przez życie iść jest dużo ciężej, a którzy pomimo tych trudności ofiarowują innym piękno i radość swojej twórczości i zaangażowania – wyjaśniają organizatorzy w komunikacie prasowym.
W tym roku międzynarodowy cykl Nieprzetartego Szlaku odbywa się w konwencji „Świata teatru lalek”. Dotyczy to zarówno śpiewanych piosenek, wystroju sal, kostiumów i corocznego balu dla uczestników spotkań, jak też konkursu plastycznego i wszystkich wydarzeń przygotowujących do spotkań teatralnych, realizowanych w Lublinie, na Śląsku, na Ukrainie i Białorusi. Działania te pomagają partycypantom wejść w odpowiedni klimat, głębiej przeżyć wspólną przygodę, być nie tylko uczestnikami, ale również współorganizatorami Nieprzetartego Szlaku.
Imprezie towarzyszą IV otwarty Konkurs Fotograficzny „Teatr w obiektywie”, konkursowa wystawa plastyczna Artystów Nieprzetartego Szlaku, wystawa fotograficzna z całorocznych działań Nieprzetartego Szlaku oraz parada aktorów ulicami Lublina i „Bal lalek”.
Honorowy patronat nad imprezą objęli: prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk, Stowarzyszenie Lubelski Klub Biznesu, lubelski kurator oświaty Krzysztof Babisz.
Spotkania dofinansowane są ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin.
Działania w ramach Nieprzetartego Szlaku zostały także wpisane w aplikację Lublina do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz