PIT: Dojazdy mogą obniżyć twój podatek
Niepełnosprawni podatnicy lub ich opiekunowie mogą odliczyć od dochodu koszt dojazdów na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. W przypadku korzystania z własnego samochodu odliczyć można de facto tylko wydatki na paliwo. Takiej możliwości nie ma w przypadku ubezpieczenia samochodu czy opłat parkingowych - ostrzega Tax Care.
Osoby niepełnosprawne z I lub II grupą inwalidztwa oraz podatnicy, którzy utrzymują takie osoby, mogą zmniejszyć dochód do opodatkowania o wydatki poniesione na dojazdy na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Może to być zarówno przejazd własnym samochodem, jak i karetką czy też innym transportem - przypomina Tax Care w drugim materiale dotyczącym ulgi prorodzinnej, jaki powstał w cyklu PIT Last Minute (poprzedni, "Ulga rehabilitacyjna pozwala obniżyć podatek średnio o ponad 400 zł", ukazał się 18 kwietnia).
Samochód tylko własny i tylko osobowy
W przypadku dojazdu na zabiegi samochodem, aby możliwe było skorzystanie z odliczenia, samochód musi być własnością lub współwłasnością osoby niepełnosprawnej albo osoby, na utrzymaniu której niepełnosprawny pozostaje. Co ważne, niepełnosprawny - jeśli sam chce obniżyć swój podatek o koszty dojazdów - nie musi posiadać prawa jazdy. Wystarczy aby samochód do niego należał. Niestety prawo do odliczenia przysługuje tylko w przypadku samochodów osobowych zgodnie z definicją zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
O tym, co można odliczyć w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej czytaj także w tym artykule.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz