Parakajakarze: trwają przygotowania do startów
Zaczął się drugi sezon funkcjonowania parakajakarstwa w strukturach Polskiego Związku Kajakowego. Po ubiegłorocznych sukcesach na mistrzostwach świata, które wprowadziły Polskę do ścisłej światowej czołówki, przyszedł czas na wzmocnienie instytucjonalne tej paraolimpijskiej dyscypliny.
Do tej pory wsparcie finansowe Ministerstwa Sportu i Turystyki pozwoliło na zapewnienie stypendiów sportowych trójce medalistów oraz wynagrodzenia dla najbardziej aktywnych szkoleniowców, a dwie osoby szkolące podnoszą aktualnie swoje kwalifikacje zawodowe. Powołano także trenera koordynatora i zakupiono sprzęt kajakowy (cztery kanu V1, dwa kajaki wyczynowe i cztery treningowe – z wiosłami – zgodne z parametrami Paracanoe ICF, dwa trenażery kajakowe, sport testery i kolejne wyczynowe wiosła).
Sprzęt polskich parakajakarzy, fot.: mat. prasowe
W tworzeniu bazy sprzętowej parakajakarzy mają swój udział także kluby macierzyste zawodników. Najwyższej jakości kajaki „pod wymiar” konstruują aktualnie firmy „Plastex” i „Tedi Sport”. Dwaj czołowi polscy zawodnicy powinny wystartować w nich jeszcze w tym roku – zapowiadają trenerzy.
Aktualnie trwają indywidualne zgrupowania krajowej czołówki zawodników, finansowane przez PZK, a w kilku ośrodkach rusza program szkoleniowy parakajakarstwa w ramach rozwoju sportu powszechnego. 25 maja polscy parajakajakarze rozpoczną zaś pierwszą konsultację, która odbędzie się w Poznaniu, a na 14 września zaplanowane są drugie mistrzostwa Polski.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz