Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zadania nauczyciela wspomagającego

01.09.2021
Autor: B.

Czy nauczyciel wspomagający zatrudniony do pomocy dziecku z autyzmem może zajmować się całą grupą przedszkolną, gdy wychowawca jest nieobecny? Grupa liczy 12 dzieci, w tym 2 z autyzmem (moje dzieci). Wychowawczyni syna ma problemy rodzinne i przeważnie dwa razy na tydzień nie ma jej w pracy, i cała grupa przedszkolna zajmuje się wspomagająca, ale gdy kończą się jej godziny pracy, to pojawia się inny nauczyciel. Czy dyrektor nie musi przydzielić innego nauczyciela? Bardzo bym prosiła o wyjaśnienie, jakie prawa mam jako rodzic i jak mogę zareagować.

Szanowna Pani,

w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (t.j. Dz. U. 2020 poz.1309) w § 7. 2 jest mowa o tym, że w przedszkolach ogólnodostępnych, innych formach wychowania przedszkolnego i szkołach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęci uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, lub niepełnosprawności sprzężone, zatrudnia się dodatkowo nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych lub specjalistów lub pomoc nauczyciela. Kluczowe jest tu słowo „dodatkowo”. Oznacza to, że oprócz nauczyciela w trakcie zajęć powinien dodatkowo przebywać nauczyciel posiadający kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej lub pomoc nauczyciela.

§7. 8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (t.j. Dz. U. 2020 poz.1309) stanowi, że specjaliści zatrudnieni w związku z zaleceniami zawartymi w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego realizują zadania wyznaczone przez dyrektora przedszkola lub szkoły.

Jeśli ma Pani uwagi co do sposobu pracy nauczyciela, powinna je Pani dyrektorowi przedstawić, najlepiej pisemnie. Dyrektor placówki odpowiada za sprawy personalne i związane z organizacją pracy. Z kolei praca dyrektora podlega ocenie kuratora.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas