Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Alimenty od rodziców, którzy zostawili dziecko w pieczy zastępczej

26.04.2021
Autor: M.

Jestem po porażeniu mózgowym i moi rodzice oddali mnie do pieczy zastępczej, wychowując dwójkę mojego zdrowego rodzeństwa. Mam obecnie 25 lat i nie mogę znaleźć pracy, również ze względu na moją niepełnosprawność w poruszaniu się. Otrzymuję od obojga rodziców alimenty, gdyż są po rozwodzie. Nie utrzymujemy kontaktów, a oni mi nie pomagają. Posiadam jedynie rentę socjalną, z której się utrzymuję. W czerwcu kończę 26 lat - czy nadal mogę otrzymywać alimenty? Co powinnam zrobić?

Szanowna Pani,          

Zgodnie z art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Przesłanką obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, jest tu nie wiek osoby dziecka, ale w zasadzie sama niezdolność dziecka do samodzielnego utrzymania. 

Stwierdzenie, jak rzeczywiście wygląda to w Pani sytuacji, wymaga indywidualnej analizy przypadku (dokumenty, rozmowa). Warto więc skontaktować się bezpośrednio z prawnikiem, np. w ramach punktów nieodpłatnej pomocy prawnej.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas