Wrocław: światowy kongres transplantologów po raz pierwszy w Polsce
XI Kongres Międzynarodowego Towarzystwa Przeszczepów Ręki i Tkanek Złożonych odbędzie się w sierpniu we Wrocławiu. Będzie to pierwsze w Polsce tej rangi spotkanie światowych transplantologów - poinformowali organizatorzy kongresu.
Jak powiedział we wtorek PAP prof. Jerzy Jabłecki, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Ręki i Chirurgii Transplantacyjnej w Trzebnicy, wśród 60 prelegentów będzie 45 gości ze wszystkich liczących się w tej dziedzinie placówek zagranicznych.
- Tym razem my nie będziemy się chwalić swoimi wynikami, bo w tym roku w szpitalu w Trzebnicy nie dokonaliśmy jeszcze żadnego przeszczepu, choć mieliśmy dwa zgłoszenia. Natomiast prof. Adam Maciejewski z pewnością przedstawi efekty przeszczepu twarzy, który wykonano przed kilkoma tygodniami w Gliwicach - dodał Jabłecki.
Zdaniem trzebnickiego chirurga, innym ciekawym zagadnieniem omawianym na kongresie będą efekty pionierskich przeszczepów macicy.
- Mats Brannstrom w Goeteborgu wykonał 10 takich transplantacji, a Omer Ozkan z Turcji ma najwięcej na świecie przeszczepów tego organu. Chcemy się dowiedzieć np. czy pacjentki zachodziły w ciążę, a może już urodziły dzieci - powiedział prof. Jabłecki.
Ważne dane
Innym ważnym tematem medycznym będzie dyskusja o przeszczepach kończyn u dzieci, które urodziły się z wadami.
- To będzie ważne sympozjum, na którym prof. Ronald M. Zuker z Kanady podzieli się swoimi wnioskami z szeregu rekonstrukcji, jakie wykonał u dzieci urodzonych bez rąk. Istnieje opinia, że takie zabiegi warto wykonywać jak najwcześniej, ale kluczowe jest pytanie, jakie są problemy w okresie dorastania po takiej rekonstrukcji - dodał prof. Jabłecki.
Do stolicy Dolnego Śląska przyjadą pod koniec sierpnia wybitni transplantolodzy m.in. prekursor przeszczepów twarzy i ręki prof. Jean Michel Dubernard z Lyonu oraz prof. Maria Siemionow z Cleveland, czy prof. Raimund Margreiter z Innsbrucku i prezes Międzynarodowego Towarzystwo Przeszczepów Ręki i Przeszczepów Złożonych prof. Pedro Cavadas z Walencji.
Fundacja Rozwoju Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Ręki i Chirurgii Transplantacyjnej w Trzebnicy oraz Powiat Trzebnicki organizują kongres we współpracy m.in. z Pododdziałem Replantacji Kończyn Szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, Polskim Towarzystwem Transplantacyjnym, Polskim Stowarzyszeniem Koordynatorów Transplantacyjnych oraz oddziałami opolskim i dolnośląskim Poltransplantu. Samorząd Województwa Dolnośląskiego postanowił dofinansować uroczystą galę podczas sierpniowego kongresu kwotą 40 tysięcy zł.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz