Jak założyć własny biznes? „Wsparcie w starcie” także dla opiekunów
„Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” to program, który może być pierwszym krokiem do spełnienia marzeń o własnej działalności gospodarczej i realizowaniu swoich pasji. Mogą skorzystać z niego m.in. poszukujący pracy opiekunowie osób z niepełnosprawnością. Na jakich zasadach mogą to zrobić, o czym warto pamiętać podejmując decyzję oraz dobre praktyki przy zakładaniu biznesu – o tym będziemy pisać w kolejnych artykułach.
Barbara Kołodziejczyk, właścicielka salonu kosmetycznego Monroe w Kielcach od zawsze pasjonowała się kosmetologią. Dziś właścicielka salonu kosmetycznego, z pomocą 10 pracowników oferuje szeroki wachlarz usług kosmetycznych. Salon otworzyła w 2014 r. korzystając z pożyczki programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”.
Dla młodych, bez zdolności kredytowej
„Dla młodej osoby, która nie ma historii kredytowej, to trudna decyzja. Byłam w sytuacji, w której banki nie oferowały żadnego wsparcia finansowego dla takich osób jak ja. By móc rozwinąć biznes szukałam innych możliwości finansowania i tak trafiłam na program „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie”. Co ciekawe, był to pierwszy tego typu projekt z jakim się spotkałam i bardzo mnie on zainteresował” – mówi Barbara Kołodziejczyk.
„Przede wszystkim z takiego wsparcia mogą skorzystać młode osoby, bez zdolności kredytowej i historii biznesowej. Pożyczkę na rozpoczęcie działalności udało mi się uzyskać i umożliwiło mi to zakup niezbędnych do rozpoczęcia pracy w branży beauty urządzeń i kosmetyków. Mogłam wówczas poszerzyć swoją ofertę i wyróżnić się na tle istniejącej konkurencji. Przede wszystkim zainwestowałam w profesjonalny sprzęt do zabiegów, np. karboksyterapii i mezoterapii, frezarki do zabiegów pedicure i manicure, czy specjalistycznych kosmetyków. Branża kosmetologiczna jest szczególnie wymagająca. By w niej zaistnieć, trzeba nieustannie inwestować w nowości, które na rynku pojawiają się cały czas” – podkreśla.
Od czego zacząć?
Przypomnijmy, od czego należy rozpocząć drogę ku decyzji o własnym biznesie. Najpierw warto zapoznać się z informacjami o programie i przygotować się do konkretnych działań. Jeśli już masz pomysł, jaką działalność prowadzić, od jej startu dzieli Cię tyko kilka kroków.
-
Zgłoś się do instytucji finansowej, która działa w województwie, gdzie zamierzasz prowadzić swoją działalność gospodarczą. Tam otrzymasz szczegółowe informacje o programie, jak skompletować dokumentację i o tym, jakie czekają Cię kolejne etapy.
Gdzie się zwrócić?
Obecnie pośrednikami finansowymi na terenie Polski są:
- Fundacja Rozwoju Śląska – udziela pożyczek w województwach: opolskim oraz śląskim,
-
Lubelska Fundacja Rozwoju – udziela pożyczek w województwach: lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim,
-
Polska Fundacja Przedsiębiorczości – udziela pożyczek na terenie województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego,
-
Stowarzyszenie „Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka” – prowadzi działalność na terenie województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego,
-
Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości – udziela pożyczek w województwach: łódzkim i mazowieckim,
-
Fundacja – Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach – obsługuje pożyczki w:
- Makroregionie Północno-Wschodnim – obejmującym województwa: lubelskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie i podlaskie oraz
- Makroregionie Południowym – obejmującym województwa: łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie,
-
Fundusz Regionu Wałbrzyskiego – obsługuje pożyczki w województwach: dolnośląskim, wielkopolskim, lubuskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim.
-
Zapoznaj się z regulaminem programu (pdf, 696 KB)
-
Wniosek możesz złożyć osobiście w placówce pośrednika finansowego lub elektronicznie poprzez stronę internetową pośrednika.
-
Zawsze możesz umówić się na konsultacje z doradcą w placówce pośrednika finansowego.
Pamiętaj!
-
wartość pożyczki to ok. 100 tys. zł (20-krotność przeciętnego wynagrodzenia)
-
oprocentowanie – 0,01 proc. lub 0,03 proc. w skali roku
-
brak opłat i prowizji za udzielenie i obsługę pożyczki
-
okres spłaty pożyczki do 7 lat
-
karencja w spłacie do 1 roku
Ważne dla opiekunów osób z niepełnosprawnością
Jesteś opiekunem osoby niepełnosprawnej? Planujesz otwarcie żłobka lub przedszkola? O tym warto wiedzieć!
Oprocentowanie pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej, która polega na prowadzeniu żłobka lub klubu dziecięcego z miejscami integracyjnymi czy świadczeniu usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania, w tym usług mobilnych, a także pożyczki dla poszukujących pracy opiekunów osób niepełnosprawnych jest stałe i wynosi, w skali roku, 0,1 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez NBP – czyli 0,01% w skali roku.
Jakie dokumenty są potrzebne
Wniosek o pożyczkę, który składa opiekun osoby niepełnosprawnej, oprócz wymagań ogólnych powinien zawierać również:
- potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię orzeczenia o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji lub kopia orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- oświadczenie potwierdzające prawo opieki.
Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej może zostać udzielona opiekunowi osoby niepełnosprawnej pod warunkiem, że dostarczy oświadczenie o niepobieraniu świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, lub zasiłku dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Powyższe oświadczenie dostarczane jest przed samym podpisaniem umowy pożyczkowej, co oznacza, iż nie trzeba rezygnować z przysługujących wcześniej świadczeń do momentu otrzymania decyzji pożyczkowej.
„Pierwszy Biznes – Wsparcie w Starcie” to program finansowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, a realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Dowiedz się, jak innym udało się założyć swój własny biznes, o tym przeczytasz na wsparciewstarcie.bgk.pl.
Artykuł powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego
Komentarze
-
Czy w tym programie osoba niepełnosprawna stopień znaczne może ubiegać się o pożyczkę na termo modernizację w programie czyste powietrze?odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz