Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Z zawodu aktor. Dobre praktyki czyli praktycznie o fs

10.11.2006
Autor: Ewa Chromniak

Niewielu niewidomych pracuje zawodowo, a jeśli mają szczęście pracować to zwykle wykonują proste prace manualne. Osoby te, choć niekiedy bardzo uzdolnione, w zasadzie nie mają dostępu do innego rynku pracy. Stowarzyszenie Scena Moliere, chcąc zburzyć tę praktykę, dało przestrzeń do artystycznej ekspresji osobom niewidomym - za nimi już pierwszy sukces.

Trzydzieści osób niewidomych lub niedowidzących z województwa małopolskiego wzięło udział w cyklu warsztatów teatralnych przygotowujących je do występowania na scenie. Praca z reżyserem, aktorem i choreografem wzmocniła ich umiejętności wyzwalania ekspresji twórczej, wyrażania emocji za pomocą różnorodnych środków przekazu. Kulminacją było wystawieniem sztuki Jana Christiana Andersena "Dzikie Łabędzie”, na premierę której zostali zaproszeni dyrektorzy teatrów, szkół, producenci filmowi i reżyserowie. Wszystko to zorganizowało Stowarzyszenie Scena Moliere w Krakowie w ramach projektu finansowanego z funduszy Unii Europejskiej.

Największy sukces
Na początku nie było łatwo – tak skwitowała początki akcji koordynatorka przedsięwzięcia pani Agnieszka Kotarba- menadżerka Sceny Moliere. Początkowo zainteresowanie osób niepełnosprawnych niewidzących i niedowidzących było średnie, ale udało się zgromadzić wystarczającą ilość osób. Stowarzyszenie zaprosiło do współpracy osoby z tym typem niepełnosprawności gdyż sprzyja on mocnemu rozwinięciu innych zmysłów, np. doskonałemu opanowaniu przestrzeni, co jest ważnym atutem w grze aktorskiej. I faktycznie podopieczni Sceny Moliere doskonale sprawdzili się na scenie- od czasu premiery dali już ponad czterdzieści przedstawień w całej Polsce. Największym sukcesem akcji jednak okazały się zmiany jakie zaszły w zachowaniu tych osób- otworzyły się na świat i ludzi, wzrosła ich wiara we własne siły i poczucie własnej wartości.

Najtrudniejszy drugi krok?
Osiągnąć sukces zawodowy nie jest łatwo i tak jest również w tym przypadku. Stowarzyszenie Scena Moliere, pomimo zakończenia projektu i finansowania ze środków europejskich, w dalszym ciągu aktywnie wspiera niewidomych artystów, próbuje stworzyć im szanse na samodzielne funkcjonowanie w zawodzie aktora. Czy to się uda? Czas pokaże. Jedno jest pewne- warto aby znalazły się środki na sfinansowanie podobnych przedsięwzięć!

Informacje o projekcie
Warsztaty teatralne i psychologiczne przeprowadzono w ramach projektu Niepełnosprawny artysta dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt ten został uznany przez niezależnych ekspertów z organizacji pozarządowych za jeden z dobrych przykładów wykorzystania funduszy strukturalnych.

Kontakt
Więcej informacji o przedsięwzięciu można uzyskać w Stowarzyszeniu Scena Moliere 12/29-26-400, e-mail: scenamoliere@ifb.pl, a także na stronie internetowej www.moliere.art.pl

Informacja pochodzi z portalu www.ngo.pl

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas