Zawód: stażysta
Miałem 16 lat, chodziłem do gimnazjum i bardzo kiepsko się uczyłem. Zastawiałem się nad wybraniem szkoły zawodowej, ale pojawił się problem, ponieważ mieszkam województwie opolskim. Nie ma tutaj żadnej szkoły zawodowej przystosowanej dla osób niepełnosprawnych. Stanąłem przed wyborem wyjechania ze swojego województwa lub pójścia do szkoły średniej na miejscu.
Wybrałem szkołę średnią o profilu informatycznym. Ukończyłem ją zdaną maturą, ale bez uzyskania tytułu technika. Później wybrałem studia ekonomiczne w Opolu i po drugim roku poszedłem na wakacyjne praktyki studenckie PCPR. Praktyka była miesięczna i bezpłatna. Odbyła się w lipcu, a we wrześniu odbywałem praktyki w miejscowym urzędzie gminy. W 2009 roku odbyłem drugą praktykę studencką w urzędzie gminy. O gminie też pisałem pracę magisterską.
Kolejne staże
Ukończyłem studia we wrześniu 2010 r. i poszedłem na staż PFRON-u. Tam zajmowałem się programem „Student”; staż trwał tylko 3 miesiące, ponieważ na dłuższy okres urząd pracy nie miał funduszy. Nie miałem szansy na zatrudnienie, ponieważ jest kryzys.
Od razu złożyłem wniosek o uczestnictwo w stażu absolwenckim z Inkubatora Uniwersytetu Opolskiego. W lutym rozpocząłem staż w zakładzie mechanicznym. To była maleńka firma, więc na zatrudnienie etatowe tym bardziej nie było szans. Jednak miałem warunek, że muszę odbyć staż w jakiejś firmie. Ten staż również trwał 3 miesiące.
Aż nikt mnie nie chciał
Na nowo zacząłem szukać stażu. Nikt nie chciał mnie przyjąć. W odruchu desperacji poszedłem do miejscowego banku spółdzielczego. Dyrektor był od razu za tym, żebym odbywał u nich staż, a ja już miałem wątpliwości, czy będzie później szansa na etat. Ale żeby mieć zajęcie i okazję do zdobycia nowych umiejętności, zdecydowałem się na to rozwiązanie. Tutaj stażowałem najdłużej, bo aż 4 miesiące. Pod koniec pani prezes zdecydowała, że nie przedłużą mi tego stażu, ponieważ na moje miejsce już mają kogoś innego. Nie miałem szans; pani prezes stała ostro przy swoim, a urząd pracy naciskał, żeby do końca roku wydać fundusze przeznaczone na mnie. Ponieważ nie mogłem dalej odbywać stażu, pieniądze przepadły.
W 2012 roku pojawiła się szansa na staż z Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo w Opolu. Musiałem przejść kolejne szkolenie z zakresu zakładania fundacji, zakończone egzaminem sprawdzającym. I znów zacząłem szukać stażu. Poszedłem do urzędu gminy, gdzie zmieniło się kierownictwo. Na początku powiedzieli: bez problemu. Pan z fundacji przesłał umowę stażową. Czekałem 2 tygodnie na odpowiedź i sam napisałem. Odpisali mi, że nie są zainteresowani. Już nikt nie chciał mnie zatrudnić na staż.
Światełko w tunelu
W końcu poszedłem na staż do urzędu skarbowego, tam również staż trwał tylko 3 miesiące. W międzyczasie pojawiło się ogłoszenie o pracę w firmie budowlanej. Akurat skończyłem staż, więc poszedłem na rozmowę kwalifikacyjną. To firma korporacyjna, koncernowa. Wiadomo: wszystko musi być zapięte na ostatni guzik, a ja zawsze miałem z tym problem.
W czerwcu 2012 r. poszedłem tam do pracy. Pracowałem przez miesiąc na zlecenie w dziale transportu. Nauczyłem się rozliczać karty drogowe, załatwiać sprawy związane z obsługą techniczną samochodów. Obsługiwałem też klientów i tankowałem samochody. Przez 3 miesiące pracowałem w wielkim stresie. Za to współpracownicy byli bardzo w porządku. Pracowałem tam do końca września. Pan kierownik powiedział, że jest ze mnie zadowolony, ale uważa nie poradzę sobie dalej.
Zostałem przeniesiony do działu BHP; tam zajmuję się organizacją szkoleń i wystawianiem zaświadczeń BHP, ryzykiem zawodowym itp. Wiadomo: czasami pojawiają sie różne problemy związane z niepełnosprawnością, ale myślę, że tym razem dam radę. Gdyby jeszcze w firmie pracowało więcej osób niepełnosprawnych, to byłoby mi – nie ukrywam – raźniej.
Komentarze
-
Niestety moim zdaniem Integracja zmyśla większość tekstów i są tak żenujące, że aż śmieszne. "Zostałem przeniesiony do działu BHP; tam zajmuję się organizacją szkoleń i wystawianiem zaświadczeń BHP, ryzykiem zawodowym". Czy ktoś naprawdę uwierzy, że na stanowisko w BHP od tak się przenosi kogoś i jeszcze zleca mu się przeprowadzanie szkoleń???????odpowiedz na komentarz
-
?
31.07.2013, 15:45I co z tego wynika ? Człowiek mimo wszystko ma fart. Od ponad trzech lat jestem bezrobotna a od października 2011 jestem niepełnosprawna w stopniu lekkim. Pomimo posiadanego doświadczenia zawodowego (wieloletniego) nikt mnie nie chce przyjąć do pracy. Ukończyłam kilka kursów zawodowych ale to nie zmieniło mojej sytuacji zawodowej. Często słyszę że mam się starać o wyższy stopień, ale orzecznictwo i biegli z uporem maniaka twierdzą że nie należy mi się. Wszelkie staże czy programy pomocowe są kierowane do osób z umiarkowanym bądź znacznym stopniem niepełnosprawności. W moim zawodzie aktualnie poszukuje się osób z wyższym wykształceniem, niestety przy lekkim stopniu nie mogę liczyć na dopłatę do studiów. Szukam pracy za pośrednictwem UP oraz różnych fundacji, niestety bezowocnie. Dodam że OPS twierdzi że ja nic nie robię w tym kierunku i wszystko robią żeby ograniczyć mi świadczenia. Owszem chciałabym posiadać zawód stażysta jeżeli owe staże byłyby odpłatne. Dodam że nawet się nie załapałam na żaden staż z urzędu pracy bo przeszkodą jest moje orzeczenie- stopień lekki i schorzenie neurologiczno-ruchowe.odpowiedz na komentarz -
W Polsce inwalida jest przeszkodą..............
30.07.2013, 20:19Oto jaka jest troska i droga wyboista dla niepełnosprawnych w Polsce. Krystian przedstawił jak traktują inwalidów -bardzo źle. Młody chłopak a już tyle doświadczył przykrego. Co będzie za 10 lat??? To jest poprostu kpina , brak tolerancji i powolne wykluczenie ze społeczeństwa. I tak od Jonasza do Kajfasza. Krystian trzymaj się i nie poddawaj się.odpowiedz na komentarz -
tuskacze powinni uczyć Goebelsa jak robić propagandę
26.07.2013, 05:44BREDNIE do podniesienia sercodpowiedz na komentarz -
Refleksja
23.07.2013, 11:54Mnie też się wydaje że staży w tym artykule jest za dużo. Z tego co się orientuję (a sam przez to przechodziłem) to staż może trwać 3 miesiące z możliwością przedłużenia o kolejne 3 miesiące. Na tym możliwość odbycia stażu się kończy. Zastanawiam się też jaką niepełnosprawność posiada autor artykułu skoro może tankować samochody. Myślę że nie jest osobą na wóżku inwalidzkim ani kimś kto tak jak ja chodzi na codzień o dwóch kulach. Na uczelni ten Pan nie mógł pracować z prostego powodu - gdyż Firma nie otrzyma dofinansowania do jego wynagrodzenia (zasada podwójnej pomocy publicznej dla Uczelni) Ten problem,który skutecznie eliminuje osoby z niepełnosprawnością z pracy na Uczelni również poruszałem wielokrotnie na łamach tego portalu. Nie spotkał się on z zainteresowaniem ze strony Redakcji. Z tych właśnie powodów jestem za zmianą zasad zatrudniania i finansowania osób niepełnosprawnych, które jest obecnie dyskutowane w Brukseli i mam nadzieję że poprawi to sytuację większości osób niepełnosprawnych i nie będzie tylko faworyzować garstki 240 000 ludzi co stanowi tylko 23% ludzi z niepełnosprawnością aktywnych zawodowo.odpowiedz na komentarz -
Kretyński zmyślony artykuł
23.07.2013, 02:26Kretyński zmyślony artykuł. Załosna żenada, tylko płakać!!!!!!!odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz