"Chce się żyć" wielkim zwycięzcą Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu
- Dwa razy mieliśmy owacje na stojąco. Widzowie stali i klaskali ponad 10 minut, co podobno nie zdarzyło się na tym festiwalu od lat. Klaskaliby dłużej, tylko już nas organizatorzy zaczęli wypraszać z sali, bo zablokowaliśmy następny pokaz – pisał reżyser filmu "Chce się żyć", zdobywcy Grand Prix dla Najlepszego Filmu, Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu. To największy sukces polskiej produkcji w blisko 40-letniej historii festiwalu.
„Chce się żyć” w reż. Macieja Pieprzycy to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca, emanująca optymizmem i humorem historia niepełnosprawnego Mateusza, który – mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu – udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha. W roli głównej znany z „Jesteś Bogiem” Dawid Ogrodnik, który stworzył jedną z najciekawszych i najbardziej wzruszających kreacji w polskim kinie ostatnich lat; na miarę aktorskich dokonań Daniela Day Lewisa („Moja lewa stopa”), Javiera Bardema („W stronę morza”) i Francoisa Cluzet („Nietykalni").
Kadr z filmu chce się żyć, fot.: Paweł Dyllus
Festiwal w Montrealu jest jedynym na kontynencie północnoamerykańskim międzynarodowym festiwalem konkursowym akredytowanym przez Międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych (FIAPF). Celem imprezy jest wspieranie rozwoju międzynarodowej kinematografii poprzez promowanie różnorodności kulturowej oraz działalność na rzecz debiutujących twórców i dzieł nowatorskich. Do tegorocznego konkursu głównego zgłoszono 113 premier z całego globu, z czego do prestiżowej oficjalnej selekcji dostało się zaledwie 20 obrazów.
Film Pieprzycy znalazł się również w prestiżowym gronie
produkcji nominowanych do Złotych Lwów Gdynia Film Festival,
ponadto już teraz dostał zaproszenia na kolejne zagraniczne
festiwale.
4 września 2013 r. nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukaże się powieść
"Chce się żyć" Macieja Pieprzycy, na podstawie której powstał
scenariusz do filmu.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz