Ponad tysiąc osób uczestniczyło w IV Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych
- Dziękuję wam za przybycie w tak licznym gronie do tego pięknego miejsca w Henrykowie, jestem przekonany, że wyjedziecie stąd silniejsi szczególną mocą. Obiecuję, że będę z wami za rok – mówił w ostatnią sobotę sierpnia po Mszy św. ks. arcybiskup metropolita wrocławski Józef Kupny. Na IV Pielgrzymkę Osób Niepełnosprawnych, zorganizowaną przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Dolnośląskie Forum Integracyjne, przyjechało ponad tysiąc osób niepełnosprawnych wspólnie z rodzinami i przyjaciółmi.
IV Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych w Henrykowie miała charakter jednodniowego spotkania w godzinach między 11.00 - 16.00, z nieodpłatnym posiłkiem dla wszystkich uczestników. Wzorem poprzednich edycji w pielgrzymce wzięły udział grupy zorganizowane (m.in. domy pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, szkoły specjalne) oraz indywidualnie osoby niepełnosprawne.
Później, na pikniku wspieranym przez gminę Wrocław, uczestnicy, pod opieką profesjonalnego wodzireja Wojciecha Macha, mieli okazję zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych.
– Jako archidiecezja spłacamy dług wobec osób niepełnosprawnych, które ofiarują swoje cierpienie i modlitwy za wrocławski Kościół – powiedział ks. Arkadiusz Krziżok, asystent diecezjalny KSM, dbający także o osoby niepełnosprawne w archidiecezji wrocławskiej. Podkreślał przy tym, że pielgrzymka jest połączona z formacją młodzieży skupionej wokół KSM. – Jest nas ponad 120 osób. Większość to ludzie młodzi, którzy bezinteresownie troszczą się o pątników i służą im pomocą.
W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele polskiego parlamentu, samorządów, m.in. Wrocławia, Ziębic, Ząbkowic Śląskich. – Problemem XXI wieku jest często samotność, brak poczucia bycia potrzebnym. Tu od czterech lat spotykają się ludzie potrzebni sobie nawzajem, to wielkie dzieło – mówił Sławomir Piechota, poseł na Sejm RP.
W integracyjnym spotkaniu po mszy brał udział metropolita wrocławski. Jak podkreślał ks. arcybiskup Józef Kupny, Wrocław to otwarte miasto, w którym mieszają się różne kultury i dobrze się czuje w archidiecezji wrocławskiej. – Kościół potrzebuje także niepełnosprawnych wiernych. Mam nadzieję, że za rok w Henrykowie będzie nas jeszcze więcej – podkreślał. – Myślę, że – jeśli przy okazji pielgrzymki mówić tak wypada – jest ona olbrzymim sukcesem; Henryków przy okazji naszych kolejnych odwiedzin rozwija się, powstają udogodnienia, a co ważne - dajemy sobie dużo nawzajem. Wszyscy po takich spotkaniach idą otwarci w dalsze życie – podsumował Bartłomiej Skrzyński, rzecznik ds. osób niepełnosprawnych, przy prezydencie Wrocławia.
Przygotowania do IV Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych do Henrykowa wsparły gminy: Wrocław i Ziębice, Fundacja KGHM Polska Miedź, a także Opactwo Cystersów i Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz