Specjalista radzi: Dla kogo zasiłek pielęgnacyjny?
Jestem osobą niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności (mam 32 lata); orzeczenie od 23. roku życia. W jakiej wysokości i z której instytucji należy mi się zasiłek pielęgnacyjny?
Justyna T.
Ewa Szymczuk, specjalista Centrum Integracja w Warszawie: Jeśli dobrze rozumiemy, posiada Pani orzeczenie wydane przez Miejski/Powiatowy Zespół Orzekania o Niepełnosprawności. Jeśli tak, jest Pani uprawniona do otrzymywania zasiłku pielęgnacyjnego w wysokości 153 zł. Zasiłki wypłacane są przez gminy, zatem wnioski należy składać w wydziale świadczeń rodzinnych (w niektórych gminach w OPS).
Natomiast, gdyby posiadała Pani orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji wydane przez ZUS, miałaby Pani prawo do dodatku pielęgnacyjnego w wysokości 203,50 zł.
Przyznawany jest on osobie, która została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat – na podstawie art. 75 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.).
Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest - na wniosek zainteresowanego - na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS (komisji lekarskiej ZUS), ustalającego całkowitą niezdolność do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Osobie, która ukończyła 75. rok życia, dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest przez organ rentowy z urzędu.
Ważne! Nie można pobierać dwóch świadczeń równocześnie.
Masz pytanie do specjalistów Centrum Integracja? Pisz na adres: redakcja@niepelnosprawni.pl .
Komentarz