We Wrocławiu odbył się „Dzień rowerów integracyjnych bez barier”
“Dzień rowerów integracyjnych bez barier” to inicjatywa inaugurująca realizację projektu na rzecz osób niepełnosprawnych, którą zorganizowano w środę, 11 września, na terenie kampusu Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.
Wydarzenie promowało “Projekt aktywizacji osób niepełnosprawnych za pomocą rowerów integracyjnych”, umożliwiający jazdę na handbike’ach – rowerach napędzanych pracą rąk. Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, a honorowy patronat nad nim sprawuje wicemarszałek województwa dolnośląskiego Radosław Mołoń.
Pomysłodawcami przedsięwzięcia są studenci i absolwenci Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, którzy działają w ramach Stowarzyszenia Absolwentów WSB we Wrocławiu oraz Fundacji „Dobry Cel” pod przewodnictwem Stanisława Kośnika. Ich pomysł umożliwił zakup rowerów typu handbike - napędzanych rękoma, którymi mogą jeździć osoby niepełnosprawne ruchowo, w tym poruszające się na wózkach inwalidzkich. Przy Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu działa już wypożyczalnia takich rowerów, umożliwiająca każdej zainteresowanej osobie wypróbowanie handbike’a i przejechanie się na nim. Projekt umożliwia zapoznanie sie z handbike’ami nie tylko wrocławianom; szkolenia i wycieczki rowerowe organizowane sa w różnych miejscach Dolnego Śląska. Organizatorzy zapewniają, że dołożą wszelkich starań, aby “projekt rowerowy” miał swoją kontynuację w latach kolejnych.
- Jazda handbike’iem daje mi wolność i możliwość aktywnego spędzania czasu z moimi chodzącymi przyjaciółmi. Gdy jadę na takim rowerze, moja niepełnosprawność mnie tak nie ogranicza - powiedział Krzysztof Jankowski, współorganizator i koordynator projektu, na co dzień poruszający się na wózku.
Bez podziałów
Fundacja „Dobry Cel” działa na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych, w tym swoich studentów, na różnych płaszczyznach. W ramach jej działań otwarty został kiosk, w którym pracują osoby z niepełnosprawnością, a w 2010 r. ówczesny student, a dziś pełnomocnik rektora ds. studentów niepełnosprawnych Stanisław Kośnik uruchamiał „Rower Spotkań, bez barier”.
– Wtedy spotkaliśmy się z otwartością i pomocą ze strony władz miasta, prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, rzecznika ds. osób niepełnosprawnych Bartłomieja Skrzyńskiego, a dziś idziemy krok dalej i przy wsparciu wicemarszałka Radosława Mołonia i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego planujemy ekspansję na całe nasze województwo. Nie byłoby to możliwe gdyby nie otwartość i pomoc władz Wyższej Szkoły Bankowej – podsumowuje z entuzjazmem Stanisław Kośnik, prezes Stowarzyszenia Absolwentów WSB we Wrocławiu, który w 2010 otrzymał prestiżowy Certyfikat „Wrocław bez barier”.
– Po raz kolejny na WSB rodzą się dobre inicjatywy, spotykamy ludzi aktywnych rowerowo, jak Łukasz Krasoń z małżonką, którzy w lecie, pod patronatem prezydenta Wrocławia, odwiedzili 14 miast w całej Polsce, na specjalnie skonstruowanym Gowerze. To ważne, żeby zapobiegać wykluczeniu – mówił Bartłomiej Skrzyński, rzecznik ds. osób niepełnosprawnych przy prezydencie Wrocławia.
– O działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych można dużo
mówić, to ważne, ale trzeba też działać. Cieszymy się, że w tej
ważnej inicjatywie bierze udział, wspierając ją, prezydent Rafał
Dutkiewicz, w którego mieście mocno stawia się na turystykę
rowerową. My chcemy ją poszerzać na cały Dolny Śląsk i działać
wspólnie na rzecz przełamywania barier. Szczególnie w tej
przestrzeni nie może być podziałów – mówił wicemarszałek
województwa dolnośląskiego Radosław Mołoń.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz