Wrocław: Finał konkursu na najlepszego kierowcę i motorniczego MPK
Marcin Ignasiak został najlepszym kierowcą, a Marcin Duszyński –najlepszym motorniczym w konkursie MPK w roku 2013. Najpierw kandydaci musieli zmierzyć się w teście teoretycznym, by udowodnić znajomość przepisów ruchu drogowego i regulaminów wewnętrznych. Później nastąpił sprawdzian z zadań praktycznych: jazda na czas po torze przeszkód, udzielanie pierwszej pomocy, a także – co niezwykle istotne – obsługa pasażerów z różnymi rodzajami niepełnosprawności: osób poruszających się na wózkach, a także osoby niewidomej.
- Transport to niezwykle istotna sprawa – mówił podczas wręczania nagród Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia. – Zależy nam na wypełnianiu regulaminu, ale także na tzw. „czynniku ludzkim”, żeby wszyscy pasażerowie, w tym np. poruszający się na wózkach, czuli się komfortowo. Sądzę, że m.in. przez takie działania jak ten konkurs możemy osiągnąć nasz cel.
Uroczystość stanowiła zwieńczenie kilkudniowej rywalizacji
konkursowej, która w takiej formie odbyła się we Wrocławiu po raz
pierwszy.
Do zawodów przystąpiło 40 prowadzących tramwaje i autobusy. W tym
gronie było 6 kobiet; najlepsza wśród nich okazała się Dorota
Hamryszak. W rywalizacji kierowców pierwsze miejsce zajął Marcin
Ignasiak. Wśród motorniczych bezkonkurencyjny był Marcin Duszyński,
który zwyciężył także w rywalizacji dotyczącej znajomości zasad
ruchu drogowego. Finał odbył się w trakcie piątkowej uroczystości w
zajezdni na Oporowskiej i był formą bezpośredniej konfrontacji
między motorniczymi i kierowcami autobusów.
- Pracuję z przyjemności, dlatego nie czuję czasu upływającego za kółkiem – mówił Duszyński tuż po odebraniu nagród. – Kierowanie to moja pasja i bardzo to lubię – dodał.
Właściwe wsparcie
Rywalizacja, która przez ostatnie kilka dni trwała wśród kierowców wrocławskiego MPK, objęła zarówno teorię, jak i zadania praktyczne. Kierowcy musieli wykazać się bardzo dużą precyzją w prowadzeniu pojazdu. Motorniczowie na zajezdni IV przy ul. Powstańców Śląskich musieli m.in. przejść próbę precyzyjnego hamowania przed przeszkodą, przewieźć bez strącenia plastikowe kubki ustawione w piramidę i cofnąć precyzyjnie tramwajem. Ale to nie wszystko. Musieli także znać sposób postępowania w przypadku nagłego zagrożenia życia, a także poradzić sobie z obsługą pasażera specjalnego.
Fot.: Robert Cegiełka
- Motorniczowie musieli właściwie wesprzeć osobę niewidomą, pomóc jej wejść do tramwaju i zająć miejsce, a więc zachowywać się zgodnie z zasadami obsługi pasażera specjalnego. Do tego udzielić pomocy takiej osobie w improwizowanych sytuacjach, np. ataku serca – relacjonuje rzecznik prasowa MPK.
– Genialnym aktorem okazał się Leszek Kopeć, niewidomy dziennikarz i pedagog, a także współtwórca Stowarzyszenia „Widnokrąg”. W trakcie egzaminów praktycznych upadał w tramwaju, potrzebował nagłej pomocy; to na pewno uczy wrażliwości, która nie jest i pewnie nigdy nie będzie zapisana w żadnym regulaminie – opowiadał Bartłomiej Skrzyński, rzecznik ds. osób niepełnosprawnych przy prezydencie Wrocławia, który przygotował „scenki” i pytania do kierowców i motorniczych.
Test praktyczny dla kierowców autobusów wsparli: Andrzej Szponder, instruktor Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, a także Robert Brocki, aktywizujący się mieszkaniec domu pomocy społecznej, wspólnie z Pawłem Naporą, prezesem Dolnośląskiego Forum Integracyjnego. – Wielu rzeczy nie da się zrobić od razu, cieszę się, że podejmowane są działania przełamujące bariery, także te w naszych głowach – dodawał Napora.
Najlepsi kierowcy i motorniczowie MPK zostali uhonorowani nagrodą w wysokości 3 tys. zł. zdobyli też inne upominki. Organizatorzy podkreślili, że konkurs ma podnosić kwalifikacje kierowców i promować działalność MPK, ale także stanowić okazję do integracji i wspólnej zabawy. Zapowiedzieli już, że za rok będą chcieli zorganizować kolejną edycję tego wydarzenia.
- Firma chce ciągle podwyższać umiejętności swoich prowadzących, a tym samym jakość świadczonych przez siebie usług przewozowych – wyjaśniała Agnieszka Korzeniowska, rzecznik prasowa MPK Wrocław.
Komentarze
-
brawo! Marcin
16.09.2013, 23:20Gratulacje!!! pozdrowienia dla wszystkich kierowców MPK Wrocław od kierowcy z pogranicza Kaszub i Borów Tucholskich.odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz