Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opieka nad teściową a świadczenie pielęgnacyjne

01.09.2021
Autor: D.

Jestem na rencie. Moja teściowa ma 78 lat i potrzebuje opieki, czy mogę ubiegać się o zasiłek? A jeżeli tak, to w jaki sposób mam to załatwić?

Szanowna Pani,           

Zapewne chodziło Pani w zapytaniu o możliwość otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego jako opiekun osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym (osoba, którą się opiekujemy musi mieć orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności). Osoba pobierająca rentę ma możliwość uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego. Należy w tym celu złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne. Ponieważ na chwilę obecną materia ta nie jest regulowana ustawowo (prace w tym zakresie trwają) osoba musi wystąpić z wnioskiem do Organu. Może się okazać, iż w tym zakresie niezbędna będzie jednak droga sądowa. Proszę zapoznać się w pierwszej kolejności z artykułem Do sądu po świadczenie pielęgnacyjne - niepelnosprawni.pl.

Generalna zasada jest taka, że świadczenie pielęgnacyjne reguluje art. 17 ust 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych i przysługuje ono z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej:

  1. matce albo ojcu,
  2. opiekunowi faktycznemu dziecka,
  3. osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  4. innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Możliwość otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego w takich przypadkach jak u Pani powstała w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. (sygn. akt K 38/13), który orzekł, że art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności, jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji.

Należy wskazać, iż sprawy w zakresie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego są często sprawami bardzo indywidualnymi, warto więc skonsultować się przed złożeniem wniosku bezpośrednio z prawnikiem. np. w ramach nieodpłatnych porad prawnych Mapa punktów / Darmowa Pomoc Prawna (ms.gov.pl), i upewnić się czy spełniamy przesłanki ustawowe.

Może też Pani skontaktować się telefonicznie z prawnikiem w jednym z Centrów Integracja np. Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się na telefoniczną konsultację prawną. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie Panu od razu udzielona porada).

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas